Me 24 pikë epërsi, Rahoveci mposht Golden Eagle Yllin

Sport | Publikuar më 18.03.2018 në ora 21:33

Në palestrën “Shani Nushi” në Gjakovë është zhvilluar derbi ndërmjet Rahovecit dhe Golden Eagle Yllit në kuadër të Superligës së Kosovës në basketboll. Skuadra nikoqire ishte bindëse në fitoren prej 97-73.

Çereku i parë ishte i ngushtë ndërmjet dy skuadrave, ndërsa dy pikë më shumë në këtë pjesë lojë i shënoi skuadra që e kishte epitetin e mysafirit (21:23).

Mirëpo, në fraksionin e dytë, ‘Vreshtarët’ u kthyen për të shënuar katër pikë më shumë se kundërshtari (26:22) dhe shkuan në pushim me epërsi prej dy pikësh (47-45).

Një paraqitje mbresëlënëse basketbollistët e Rahovecit bënë në çerekun e tretë (27:14) duke e ngritur epërsinë në 15 pikë diferencë.

Ata vazhduan të luanin mirë edhe në pjesëlojën e fundit (23:14) për ta fituar këtë sfidë me 24 pikë avantazh (97-73).

Me këtë fitore, Rahoveci ngritet në kuotën e 36 pikëve, nga 13 fitore dhe 10 humbje.

Shifra identike ka edhe rivali Golden Eagle ylli që po ashtu numëron 13 fitore dhe 10 humbje. /Telegrafi/