54 -vjeçari nga Maqedonia ka kontrabanduar artefakte në Serbi

Alsat 2019-09-19T14:34:22+02:00 Gjëra antike të vjetra rreth 2500 vjet janë zbuluar në vendkalimin kufitar Preshevë-Tabanovcë në automobilin e drejtuar nga një banor i Maqedonisë së Veriut, kumtoi sot Drejtoria doganore serbe. Siç citon Dogana në kumtesë, gjërat janë zbuluar të martën kur doganieri kujdestar dhe një polic gjatë hyrjes në Serbi kanë bastisur tërësisht automobilin […]

Osmani-Rot: Për një javë Bundestagu do të japë dritë të gjelbër

Alsat 2019-09-19T14:28:35+02:00 Bundestagu gjerman për një javë do të jap dritë të gjelbër për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në takimin e sotëm në Berlin me ministrin gjerman për Evropë dhe përfaqësues i RFG ,Majkëll Rot, ka marrë konfirmim nga Qeveria […]

Kostadinov: A është Kamçev financues i kampanjës së VMRO-së?

Alsat 2019-09-19T13:11:09+02:00 Zëdhënësi dhe depuuteti i LSDM-së, Kostadin Kostadinov në pres konferencën e sotme për shtyp kërkoi që lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickovski të përgjigjet nëse Orce Kamçev ka financuar kampanjën e partis së tij. “Çfarë është ajo që Mickoski nuk dëshiron të dijë publiku për rastin Reketi? Në vend që të përhapë lajme […]

Anulohet gjykimi për rastin “Talir 2”, seanca e radhës më 15 tetor

Alsat 2019-09-19T12:46:43+02:00 Gjyqtarja Daniela Aleksova Stojanovska seanca gjyqësore për rastin “Talir 2” e ka shtyrë për më 15 tetor. Arsyeja e shtyrjes është rregullimi i autorizimit të akuzuarve. Gjatë seancës së sotme avokatët e Nikolla Gruevskit dhe Kiril Bozhinovskit kërkuan që gjykimi të shtyhet. Një nga arsyeve për shtyrjen e seancës është se Bozhinovski kishte […]

“Talir 2”, pala mbrojtëse nuk do që Ristovska të përfaqësojë lëndën

Alsat 2019-09-19T12:30:48+02:00 Avokatët e të akuzuarve në rastin “Talir 2” kërkuan që të shtyhet seanca e sotme për shkak të ndryshimit të numrit të rastit dhe ligjshmërinë së vendimit të prokurorit të shtetit Ljubomir Jovevski që kjo lëndë ti ndahet ish-prokurores së PSP-së, Lançe Ristoska. Ristoska qysh në fillimin e seancës së sotme dorëzoi vendimin […]

Data për fillimin e negociatave, Palmer optimist për Maqedoninë e Veriut

Alsat 2019-09-19T11:26:20+02:00 SHBA-ja shpreson se Këshilli Evropian në tetor do të sjellë vendim për fillim të negociatave me Maqedoninë e Veriut, deklaroi i dërguari special amerikan i sapoemëruar për Ballkanin Perëndimor, Methju Palmer në intervistë për Zërin e Amerikës. Palmer megjithatë tha se vendi duhet të vazhdojë me zbatimin e agjendës reformuese, përfshi këtu edhe […]

Makina përplaset me traktorin, humb jetën 48-vjeçari

Alsat 2019-09-19T10:59:57+02:00 Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në rrugën rajonale Strugë-Dibër ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku mes një makine dhe një traktori ku si pasojë jetën ka humbur një 48 vjeçar nga Struga. “Më 18.09.2019 në ora 18:55 në rrugën rajonale Strugë-Dibër ka ndodhur një aksident trafiku […]

Radev: Nuk ka mbështetje të pa rezervë për Maqedoninë e Veriut

Alsat 2019-09-19T10:47:11+02:00 Presidenti bullgar Rumen Radev para Komisionit bullgar përgjegjës për zgjidhjen e çështjeve historike me vendin tonë tha se Bullgaria nuk mund të përkrah pa rezervë procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, nëse Komisioni nuk sigurohet se të gjitha kontestet mes dy vendeve do të mbyllen deri në ditën që BE […]

SportMë Shumë

Premtimi i Ronaldos për tifozët e Juventusit pas barazimit me Atletico Madridin

19/09/2019 0

14:26 | 19 Shtator 2019 14:26 | 19 Shtator 2019 Cristiano Ronaldo ka publikuar një mesazh të ri pas ballafaqimit ndaj Atletico Madridit. Cristiano Ronaldo ka bërë një premtim për tifozët e Juventusit pas ndeshjes me Atletico Madridin në Ligën e Kampionëve. Bianconerët ishin në epërsi prej dy golave por ... Read More