Pendarovski për Almakos: Procedura për kthimin e anëtarëve të FETO-s në Turqi është në vijim e sipër

Presidenti i Republikës së Maqedonisë Veriore, Stevo Pendarovski në një intervistë ekskluzive për portalin Almakos në lidhje me kërkesën e Turqisë për kthimin e shtetasve të saj, ka thënë se procedura është në vijim e sipër. “Biseduam për këto çështje me partnerët tanë nga Turqia dhe e dimë se ata kanë kërkesa për 15 persona. […]

Do të shembet objekti fetar i ndërtuar në mënyrë të paligjshme në lagjen e quajtur ‘Bahçet’ në Kumanovë

Alsat-M 2019-06-25T14:07:54+02:00 Në faze të përfundimit është hetuar një ndërtim I objektit fetar në lagjen e bahçeve në Kumanovë, më saktësisht përballë kompleksit të ndërtesave “Maj Market”. Ky objekt ka filluar të ndërtohet para disa muajve dhe fillimisht mendoheshe se bëhet fjalë për shtëpi banimi apo ndonjë ndërtim I zakonshëm I paligjshëm. Mirëpo objekti tani […]

Nga korriku roaming më i lirë në vendet e Ballkanit Perëndimor, nga 2021 heqje e tërësishme

Nga korriku duhet të ulen çmimet e shërbimeve në roaming mes Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë, Kosovës dhe Bosnjës dhe Hercegovinës. Ulja në korrik pritet të jetë për 27 për qind, ndërsa nga korriku i vitit 2021 roamingu të hiqet tërësisht. Marrëveshja rajonale për roaming ishte nënshkruar në prill të këtij viti […]

Hungaria ratifikoi Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Alsat 2019-06-25T13:42:05+02:00 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, me ftesë të Kryetarit të Kuvendit Nacional të Hungarisë z. Llasllo Kover, sot ishte prezent në aktin e ratifikimit të Protokollit për aderimin e Republikës së Maqedonisë së veriut në NATO nga ana e Kuvendit Nacional të Hungarisë. Ratifikimin e mbështetën 153 […]

Pasdite mot jostabil me shira të rrëmbyeshëm dhe bubullima, me kushte për breshër

Alsat 2019-06-25T13:30:45+02:00 Moti pasdite do të jetë jostabil me shira të rrëmbyeshëm dhe bubullima. Lokalisht proceset do të jenë më intensive në formë të motit të ligë me paraqitje të breshrit. Do të fryjë erë nga drejtim veri- lindor, njoftojnë nga Drejtoria për punë hidrometeorologjike (DPHM). Temperatura maksimale do të jetë në interval prej 27 […]

Maqedonia e Veriut dhe Rusia do të bashkëpunojnë në mbrojtjen civile që do të mbahet në Serbi

Alsat-M 2019-06-25T13:10:26+02:00 Forcat e shtetit për mbrojtje dhe shpëtim do të marrin pjesë në ushtrimet e përbashkëta për mbrojtje civile me Rusinë në Nish të Serbisë, duke filluar nga sot gjatë dy ditëve të ardhshme, ka njoftuar sot Qeveria duke shpallur agjendën në seancën e sotme të 141 të Qeverisë. “Në seancën e sotme të […]

Besir Alili pritet edhe nga kryebashkiaku, Petre Shilegov (video)

Alsat 2019-06-25T13:00:37+02:00 Mundësi Besir Alili gjatë ditës së sotme është pritur edhe nga kreu i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov. Edhe Shilegovi ka premtuar ndihmë financiare për klubin e mundjes nga ku vjen Besiri si dhe për siç u shpreh vet Shilegov, kampionin. Besir Alili pritet edhe nga kreu i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov […]

Stoltenberg shpreson që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e plotë NATO-s në dhjetor

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, shpreson që procesi i ratifikimit të protokollit hyrës për Maqedoninë e Veriut të mbarojë në dhjetor të këtij viti, dhe se në Samitin e ardhshëm të NATO-s në Londër, vendi të bëhet anëtare e plotë, njofton Portalb.mk. Stoltenberg e dërgoi porosinë përpara takimit të ministrave të Mbrojtjes, i […]

SportMë Shumë

Zidane gjen përforcimin e ri në Real Madrid, çmimi 70 milionë euro

25/06/2019 0

12:43 | 25 Qershor 2019 12:43 | 25 Qershor 2019 Real Madrid duhet të paguajë 70 milionë euro për përforcimin e ri. Real Madrid kërkon një përforcim të ri nga Serie A. Trajneri Zinedine Zidane ka identifikuar një futbollist të cilin e sheh si blerje të nevojshme për skuadrën nga ... Read More