5 ushqimet që ju bëjnë të jetoni shëndetshëm dhe më gjatë

Në këto ditë feste kur për të gjithë njerëzit nëpër botë është kaq e vështirë për të mbrojtur veten nga ushqimet e pasura me kalori, është e rëndësishme të dini se te cilat ushqime mund të mbështeteni pas Krishtlindjeve.

Kur të ktheheni në jetën normale pa darka dhe dreka, do të jetë mirë të përpiqeni të kufizoni veten në mënyrë që të mos merrni ndonjë rrezik për shëndetin, por këshillat që japin mjekët dhe dietologët janë të ktheheni nga janari në një dietë të saktë dhe të përshtatshme.

Sipas mendimit të përhapur të mjekëve dhe ekspertëve të ushqimit, ka ushqime më të shëndetshme se të tjerat. Nuk është një zbulim i bujshëm, përkundrazi. Por ne mund të themi mes të gjithëve se ato që zgjasin jetën veçanërisht janë pesë.

E pra, në radhë të parë është kanella e cila është absolutisht e shëndetshme. Disa lugë në ditë do të ishin të mjaftueshme për të patur rezultate të rëndësishme kundër kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Por edhe kundër infeksioneve.

E dyta është të paktën 70% çokollatë e errët. Vështirë të besohet por ky ushqim është, i marrë në doza të duhura, i shëndetshëm. Sidomos sepse është antioksidues. Gjithashtu ju ndihmon në tretje dhe ju sjell në humor të mirë, pra edhe kundër stresit.

Në mesin e ushqimeve që zgjasin jetën është dhe vaj ulliri i cili është një ilaç i shkëlqyeshëm për të luftuar sëmundje serioze si Alzheimer dhe disa lloje të kancerit. Është gjithashtu një anti-inflamator i shkëlqyeshëm.

Dy ushqimet e tjera janë mjalti dhe hudhra. Ai lufton urinë, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për radikalet e lira dhe flokët. Hudhra është një ilaç i shkëlqyeshëm për luftimin e kolesterolit.

TAGS