Blerim Bexheti kërkon përgjegjësi nga Hazbi Lika e Bujar Osmani për premtimet e pa mbajtura (Video)

BEXHETI SELAM OSMANIT DHE LIKËS "MBANI PREMTIMET QË I DHATË"BEXHETI POROSI OSMANIT DHE LIKËS"MBANI PREMTIMET QË I DHATË".Opublikowany przez TV21 25 maja 2018

Ja çka thotë Afrim Gashi për çështjen e kontestit të emrit

Në pyetjen nëse Maqedonia Ilinditase është një zgjidhje e pranueshme për ata dhe partitë e tyre, Afrim Gashi u përgjigj se nëse emri është i pranueshëm për të gjithë qytetarët dhe komunitetet, nëse një emër i tillë do të paraqitet bashkërisht, nuk do të kemi asnjë problem. “Parimisht, dua t’i përgjigjem kësaj pyetjeje. Nëse emri […]

Migrimi i trurit nga Maqedonia në botë

Rreth 25 për qind e të rinjve me arsim të lartë kanë braktisur vendin. Evropa Perëndimore dhe SHBA-të janë destinacionet ku të rinjtë po arrijnë më lehtë të punësohen. Në debatin e mbrëmshëm në “Rruga Drejt” kushtuar kësaj dukurie u tha se kushtet e vështira, pagat e ulëta dhe punësimet partiake janë arsyet që po […]

Propozimi “Maqedonia e Ilindenit”, Zekolli: Grekët do të mësojnë më shumë histori

Nëse e ndjekim qasjen greke për irredentizmin, në emrin Maqedonia e Ilindenit, ka elemente të irredentizmit, për shkak se me këtë emër përfshihen rajonet e Lerinit dhe Kosturit, thotë analisti Arsim Zekolli. Megjithatë, sipas tij, e mira e këtij propozimi është se grekët do të mësojnë më shumë histori. “Ne tashmë e shohim se ky […]

Zaharieva: Maqedonia do të mund t’i shfrytëzojë ambasadat bullgare

Ministrja e punëve të jashtme të Bullgarisë Ekaterina Zaharieva konfirmoi se është e mundur Bullgaria t’i lejojë Maqedonisë t’i shfrytëzojë ambasadat e saja atje ku nuk i ka të vetat, përcjell FLAKA. “Është e mundur që Bullgaria t’i lejojë Maqedonisë t’i shfrytëzojë përfaqësit diploamtike bullgare në perendim, atje ku fqinjët tanë nuk i kanë të […]

Dinevski: Grujevski dhe Boshkoski e kanë fituar lirinë në kompensim të informacioneve shtetërore

Gjykata e Lartë në Athinë, ka vendosur që për një javë të lirojë oficerët e pandarë Goran Grujevskin dhe Nikolla Boshkoskin, një gjë e tillë vjen pas amnestimit të Presidentit të shtetit Gjorge Ivanov, i cili u tërhoq pas disa muajve, përcjell Medial.mk. Por për ish-oficerin e inteligjencës Aleksandar Dinevski kjo është vetëm një justifikim, […]

3 mijë euro dënim për punëdhënësin që vonon rrogat e punëtorëve!

Nuk keni marr rrogën dy muaj? Nuk u ec sigurimi shëndetësor, ndërsa ende keni marrëveshje pune? Ja se si do të ndëshkoni punëdhënësin i cili nuk i përmbahet kohës për plotësimin e obligimeve ndaj punëtorëve. Në Ligjin për marrëdhënie pune vërtetohet se rroga duhet të paguhet në periudhë jo më të gjatë se një muaj. […]

Ja kur do të votohen ministrat dhe zv/ministrat e rinj

Më 1 Qershor është caktuar seanca parlamentare në të cilën deputetët do të votojnë ministrat dhe zëvendës ministrat e rinj të Qeverisë së Maqedonisë. Në pozitat e ministrave janë emëruara: Renata Deskoska – ministre e Drejtësisë, e cila largohet nga posti i minstres së Arsimit dhe Shkencës, radhë e Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë; Arbër […]