Shehu: Partitë politike s’kanë vëzhgues në këshillat zgjedhor

22 Shtator 2018 / 14:58 Nënkryetarja e KSHZ-së Ditmire Shehu, në një intervistë për Alsat, duke theksuar përgatitjet e fundit për procesin e referendumit, ka përsëritur se lista zgjedhore nuk është e përkryer por të dhënat përditësohen në vazhdimësi. Shehu thotë se mes anëtarëve të këtij institucioni, nuk ka ndikime politike, edhe pse ata janë […]

Akuzë penale për shtetas shqiptar dhe banor i Veleshtës për grabitje

Për shkak të dyshimeve të bazuara për kryerjen e veprës penale “grabitje”, Sektori i Punëve të Brendshme Ohër deri te Prokuroia Publike dorëzoi akuzë penale kundër K.M (24) nga Veleshta dhe P.O (27) nga Librazhdi – Republika e Shqipërisë. Të akuzuarit, siç kumtojnë nga SPB Ohër, veprën penale e kanë kryer më 3 gusht në […]

Likova në ditën e parë të vjeshtës: Dikur gumëzhinte, sot me rrugë të zbrazura!

Veterani i arsimit nga Likova përmes një porosie ka shprehur shqetësimin për heshtjen dhe zbrazjen që ka kapluar këtë vendbanim që njihet si qendra e komunës së Likovës. Shqetësimi i tij ka të bëjë me largimin e të rinjve dhe lënien djerrë të arave të tyre, që dikur ishin ndryshe dhe punoheshin. “Pershendetje nga Likova […]

Gjykata merr një vendim për vrasjen e Almirit 4-vjeçar

Në korrik të vitit 2016-të, vogëlushi nga Kumanova Almiri, u shkel me makinë nga Iliqi, pasi që paraprakisht babai i vogëlushit dhe ai kishin pasur një zënkë banale në ambulancë. Ankesa e familjes së vogëlushit 4-vjeçar Almir Aliu, i cili u shkel me makinë nga personi Boban Iliq, për vendimin e shkallës së parë të […]

Prej shtatorit pesë për qind paga më të larta në arsim, në shëndetësi dhe në kopshte

Punonjësit e kopshteve, shkollave dhe spitaleve do të kenë një rritje pagash prej 5 për qind. Rritja fillon nga paga e shtatorit që do të paguhet në tetor. Këtë e njoftuan në pres konferencën e sotme të përbashkët ministrat e Financave, Shëndetësisë, Arsimit dhe Shkencës dhe  Punës dhe Politikës Sociale, Dragan Tevdovski, Venko Filipce, Arbër […]

Stojanovska: Ministria e shëndetësisë u shndërrua ministri e biznesit në katër sy (Video)

“Pas referendumit dhe përpjekjes së Zoran Zaevit ta fshijë ermin Republika e Maqedonisë dhe identitetit maqedonas po ndodh vjedhje brutale dhe tenderë milionëshe që ndahen për etërit, vëllezërit dhe miqve të kartelit kriminal në qeverisje. Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja, dhe kryeministri Zoran Zaev për thuajse një vit e gjysmë që ku është në qeveri […]

MOST publikoi raport periodik nga vëzhgimi i referendumit

Asociacioni civil MOST sot publikoi një raport periodik nga vëzhgimi i referendumit. Gjatë periudhës së monitorimit janë pranuar dhe analizuar 311 raporte të fushatës dhe 978 raporte ditore për ngjarjet dhe zhvillimet në komuna. Prej tyre, siç thekson MOST, mund të konkludohet se i vetmi subjekt që ka aktivitete intensive në terren është koalicioni “Së […]

Lavrov: Rusia nuk ndërhyn në punët e brendshme të Maqedonisë, BE po

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergey Lavrov, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Bosnjë e Hercegovinë (BeH), duke komentuar çështjet në lidhje me Maqedoninë, theksoi se “Rusia nuk thotë asgjë që mund të interpretohet si ndërhyrje në punët e brendshme, përderisa udhëheqësit perëndimor atë janë duke e bërë drejtpërdrejtë, qëndrojnë për një […]


SportMë Shumë

Evoluimi i futbollit, ja sa ka ndryshuar ky sport

22/09/2018 0

Në vija të përgjithshme dominon e mira dhe futbollistët gëzojnë mirëqenie të jashtëzakonshme në vendet e zhvilluara. eta ndryshon dhe evoluon me kohën. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me futbollin, një nga sportet më popullor në botë. Futbolli i së kaluarës, me këtë të sotmin, kanë një diferencë pothuajse si ... Read More