Anulohet seanca e sotme parlamentare

Alsat 2019-10-18T10:39:23+02:00 Vazhdimi i seancës së katërt të 114-të të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut që duhej të mbahej sot është shtyrë për të hënën. Në këtë seancë duhej të debatohej për propozim-ligjet e plotësuara për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve për sigurim të obliguar në komunikacion, për aviacion civil, propozim-ligjin e plotësuar […]

Kryeministri lituanez, Nauseda: Mos-hapja e negociatave do të shkaktoj pasoja të rënda politike

Alsat 2019-10-18T10:21:01+02:00 Shumë krerë të shteteve të Bashkimit Evropian kanë shprehur zhgënjimin që Franca, Holanda dhe Danimarka po kundërshtojnë hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. “Kjo duhet të ketë qenë një çështje formaliteti pasi që presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker dhe shefja për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini thanë që të […]

Çelja e negociatave, çfarë ndodhi gjatë natës?

Alsat 2019-10-18T09:59:20+02:00 Aspiratat e BE-së për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të presin. Drejtuesit e BE mesnatën e kaluar në një debat të tensionuar biseduan për dy vendet, por në fund nuk ishin në gjendje të arrinin marrëveshje edhe për një deklaratë të paqartë duke ofruar inkurajim dhe duke shtyrë një vendim zyrtar, shkruan […]

Ligji për informacione të klasifikuara para deputetëve

Alsat 2019-10-18T09:51:50+02:00 Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do ta mbajë vazhdimin e katërt të seancës së 114-të në kuadër të së cilës do të debatojë për propozim-ligjet e plotësuara për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve për sigurim të obliguar në komunikacion, për aviacion civil, propozim-ligjin e plotësuar për Inspektoratin për përdorimin e […]

Seanca të reja për “Llaskarcën”, “Titanik 3”, “Trajektorja” dhe procedurë e përsëritur për “Treqind”

Alsat 2019-10-18T08:30:19+02:00 Në Gjykatën Themelore Penale- Shkup për sot janë caktuar seanca për rastet “Llaskarcë”, “Titanik 3″, Trajektorja” dhe procedura e përsëritur për “Treqind”. Rastin me aksidentin në Llaskarcë e udhëheq gjykatësja Diana Gruevska -Ilievska, ndërsa përfaqësues i aktakuzës është prokurori publik Darko Jakimovski. Në aksidentin rrugor që ndodhi më 13 shkurt të këtij viti […]

Mbledhje e Komisionit ligjdhënës-juridik

Alsat 2019-10-18T08:27:29+02:00 Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot mbledhje do të mbajë Komisioni ligjdhënës-juridik. Në rend dite të mbledhjes janë Propozim – ligji për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për verën në lexim të dytë dhe Propozim-ligji për sigurimin material të personave të papunë për shkak të privatizimit të ndërmarrjeve me pronësi […]

Mot shumë i nxehtë, me reshje të shiut nën mesatare për muajin tetor

Alsat 2019-10-18T08:03:35+02:00 Mot shumë i nxehtë me reshje nën mesataren, karakterizohet koha në gjysmën e dytë të tetorit. Nga DPHM theksojnë se sipas vlerave të matura për temperaturën mesatare ditore të ajrit dekada e parë e tetorit karakterizohet si e zakonshme, por sa i përket dekadës së dytë, duke i pasur parasysh temperaturat e parashikuara […]

SAMITI, DITA E PARË MBYLLET PA DATË PËR SHKUPIN DHE TIRANËN

EU member states national flags are seen before a European Union leaders summit, in Brussels, Belgium July 2, 2019. REUTERS/Piroschka Van De Wouw Alsat 2019-10-18T07:05:14+02:00 Pa vendim pozitiv për dhënien eventuale të datës për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, disa minuta para orës 2 pas mesnate, është ndëprerë dita e parë e Samitit të liderëve […]

SportMë Shumë

Tottenham shënjestron Iscon

18/10/2019 0

10:31 | 18 Tetor 2019 10:31 | 18 Tetor 2019 Tottenham Hotspur ka vënë shënjestrën tek ylli i Real Madrid. Skuadra e Tottenham janë të interesuar për shërbimet e një mesfushori, pasi janë në dijeni tashmë se Christian Eriksen nuk do të vazhdojë. Sipas ‘El Desmarque’, Spurs po përgatisin ofertën ... Read More