Search query: aurenc bebja

Vepra e historiografit francez për Skënderbeun botuar në Paris në 1665

11/08/2019

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Mars 2019Në veprën me titull “Abrégé de l’histoire des Turcs, contenant tout ce qui s’est passé de plus remarquable ... Read More

Publikohet foto e parë e Mbretit Zog me Geraldinën

07/08/2019

Nga Aurenc Bebja, Francë“Paris-soir” ka botuar, të dielën e 12 shkurtit 1938, në faqen n°16, fotografinë e parë të mbretit Zog dhe konteshës Geraldinë, e shkrepur asokohe ... Read More

Rrëfimi i Dukës së Montpensier-it: Pse e mora Ismail Qemalin në Vlorë dhe çfarë ndodhi gjatë udhëtimit në Brindisi. Ja kush e shoqëroi

14/07/2019

Nga Aurenc Bebja“Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen nr.2, një shkrim në lidhje me rrëfimin e Dukës së Montpensier-it mbi ... Read More

Kur Mjeda, Fishta dhe Gurakuqi ankoheshin në OKB për priftin tradhtar dhe agjent i Jugosllavisë (Dokument)

31/07/2018

Në faqen Nr. 1246 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara gjejmë telegramet revoltuese të udhëheqësve fetarë dhe politikë të Shqipërisë kundër priftit tradhtar Anton ... Read More

“Le Petit Parisien” (1913): “Krerët e fiseve Hoti, Gruda, Kelmendi, Kastrati e Shkreli kundërshtojnë kufirin me Malin e Zi”

24/03/2018

Gazeta franceze “Le Petit Parisien” ka botuar, të shtunën e 16 gushtit 1913, në faqen Nr.3, një shkrim mbi reagimin e fiseve të Malësisë kundër ... Read More

Fotografia e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje në lidhje me fronin mbretëror

23/01/2018

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi, ku mbreti Zog dhe mbretëresha ... Read More

Lufta për naftën shqiptare mes SHBA-së, Britanisë dhe Italisë (Dokument)

09/12/2017

Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, të martën e 17 shkurtit 1925, në faqen Nr.3, një shkrim në lidhje me interesat që ngjallte asokohe nafta ... Read More

Kur Ismail Qemali i propozonte Theodore Roosevelt të bëhej Mbret i Shqipërisë, ky ishte reagimi i ish-presidentit amerikan

03/12/2017

Nga Aurenc Bebja*, Francë Deklarata i Ismail Qemalit, mbi sugjerimin e kandidaturës së Theodore Roosevelt për t’u bërë mbret i Shqipërisë, ka bërë jehonë në ... Read More

“Paris-soir” 1938: Shija e mbretëreshës Geraldinë për modën parisiene dhe fustani i nusërisë porositur në Paris (Foto)

11/11/2017

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 25 prillit 1938, në faqen Nr.2, një shkrim në lidhje me Konteshën Geraldinë, bukuroshen hungareze, “Trëndafilin e ... Read More

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

07/11/2017

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kisht botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Vjenë me ... Read More

Kur Pashko Vasa emërohej guvernator i Libanit dhe francezët e vlerësonin: “The right man in the right place”

12/08/2017

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques et littéraires – Paris”, ka botuar, të mërkurën e 16 majit 1883, në faqen nr.2, një shkrim në lidhje ... Read More

“Le Temps” 1914, telegrami drejtuar Princ Vidit: Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet i Shqipërisë

03/08/2017

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen nr. 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim që ... Read More