Adrian Morina dhe Ylber Bardhi marrin çmimin kryesor në “Prishtina International Theater Festival”

Ka përmbyllur edicionin e dytë në natën e së mërkurës Festivali Ndërkombëtar i teatrove, “Prishtina International Theater Festival – PITF 2018”.

Ky edicion ka zgjatur plot shtatë ditë, duke dhuruar për publikun shfaqje nga më të ndryshmet.

Foto: Prishtina International Theater Festival/Facebook

Këto shfaqje garuan në këtë festival për çmimet në disa kategori.

Me çmime të shumta u shpërblyen edhe aktorët më të mirë të vendit, ku çmimet kryesore i rrëmbyen artistët Adrian Morina dhe Ylber Bardhi.

Foto: Prishtina International Theater Festival/Facebook

Dyshja në fjalë janë vlerësuar lartë për performancën e tyre në shfaqjen “Holly shit” me regji të Ilir Bokshit.

Kjo është lista e çmimeve në “Prishtina International Theater Festival 2018″:

Çmimi “Best Play: Student Choice” – “Holly Shit” – Kosova
Çmimi “Best Play: Media Choice” – “Holly Shit” – Kosova
Çmimi “Best Supporting Actor” – Drita Kaba Karaga, “Gratë” – Maqedonia
Çmimi “Best Director” – Ana Bateva, “Pula” – Bullgaria
Çmimi “Best Play” – “Pula” – Bullgaria
Çmimi kryesor i PITF 2018 “Best Actor” – Adrian Morina, Ylber Bardhi, “Holly Shit” – Kosova. /Telegrafi/

Foto: Prishtina International Theater Festival/Facebook

Foto: Prishtina International Theater Festival/Facebook

Foto: Prishtina International Theater Festival/Facebook

TAGS