Arsyeja pas spërkatjes së fushës në Old Traford me përbërës hudhëre para ndeshjes me Liverpoolin

Kur dy skuadra si Manchester United dhe Liverpooli takohen në mes vete, gjëja e fundit që të gjithë dëshirojnë është fusha jo e mirë, gjë që nuk do i lejonte të kenë spektralin e dëshiruar.

Por, që fusha të jenë në nivelin më të mirë të mundshëm tashmë ka filluar të përkujdesët stafi mirëmbajtës i stadiumit Old Traford.

Gjatë ditë së premte, kamerat e Sky Sport kapën një teknik pak të parë deri më tani për mirëmbajtën e një fushe të stadiumit.

Mirëmbajtësit spërkasin barin me një përzierje me bazë hudhre, e cila ia pamundëson parazitëve të dëmtojnë rrënjët e bërit të stadiumit.

Edhe pse Unitedi ka pesë vite që e përdorë këtë teknikë dhe nuk është klubi i vetëm që e përdorë, ku pamjet u publikuan fillimisht filloi një debat mjaft i madh në rrjetet sociale, ku normalisht nuk munguan teoritë e ndryshme se pse Man Utd kishte vendosur ta bëjë këtë gjë dy ditë para derbit.

Në rast se ka frymë në momentet e spërkatjes era e hudhrës mund të ndihet deri rreth një kilometër, por ajo zhduket krejtësisht në ditën e ndeshjes.

Kjo është një teknik që klubi nga Mançesteri e përdorë para çdo ndeshje pasi është treguar e suksesshme, kjo shikohet lehtësisht edhe me sy pasi fusha e Old Trafordit është një nga më të mirat në botë. /Telegrafi/

TAGS