“Bisedimet e pranimit duhet të fillojnë së shpejti”, ministri i Jashtëm gjerman: I zhgënjyer nga rezultati i Samitit

“Bisedimet e pranimit duhet të fillojnë së shpejti”, ministri i Jashtëm gjerman: I zhgënjyer nga rezultati i Samitit
Tash esht Koha

Ministria gjermane e Drejtësisë kritikon BE-në për “jo” për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. 

Refuzimi i Bashkimit Evropian javën e kaluar për t’u celur negociatat e pranimit për Maqedoninë veriore dhe Shqipërinë u kritikua nga Ministri i Jashtëm gjerman, Peter Altmayer.

“Jam i zhgënjyer nga rezultati i Samitit,” tha politikani demokrat në një intervistë për edicionin e sotëm të gazetës Bild.

“Eshtë në interesin tonë të lidhim Maqedoninë veriore dhe Shqipërinë me BE. dhe të pranojmë përpjekjet e tyre të mëdha për demokracinë dhe stabilitetin. Bisedimet e pranimit duhet të fillojnë së shpejti”, tha zoti Altmayer, i cili viziton Kroacinë, Malin e Zi dhe Serbinë sot dhe nesër.

Tash esht Koha