Boris Johnson është kryeministër i ri i Britanisë

Boris Johnson është kryeministër i ri i Britanisë

Boris Johnson është kryeministër i ri i Britanisë së Madhe.

Boris Johnson është zgjedhur kryetar i ri i Partisë Konservatore dhe kryeministër i ri i Britanisë së Madhe, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Ai e mposhti kundërkandidatin, Jermey Hunt.

Johnson fitoi 92.153 vota, kurse Hunt 46.765 vota të anëtareve të partisë në pushtet.

Ai do të betohet nesër gjatë ditës para Mbretëreshës Elizabeta II. /Lajmi.net/