Çmimet BAFTA: Filmi më i mirë “Roma”, por shtatë çmime shkojnë për “The Favourite”

Filmi “The Favourite” i regjisorit grek Yorgos Lanthimos dominoi akademinë britanike të Arteve dhe të Filmit (BAFTA) në Royal Albert Hall të Londrës. Ai ishte nominuar në 12 kategori dhe ka fituar në shtatë sosh.

Olivia Colman fitoi çmimin më të mirë të aktores për rolin e Mbretëreshës Anne në filmin “The Favourite”.

Rachel Weisz, gjithashtu për rolin në të njëjtin filmin, fitoi çmimin për aktoren më të mirë mbështetëse.

Filmi, ndër të tjera, fitoi çmimin për filmin më të mirë britanik. Aktori më i mirë u zgjodh Rami Malek për rolin e Freddie Mercury në “Rhapsody Bohemian”, ndërsa Mahershala Ali fitoi çmimin për aktorin më të mirë mbështetës për rolin në “Green Book”.

Filmi i Netflix “Roma” u cilësua si filmi më i mirë dhe regjisori i kësaj shfaqje, Alfonso Cuaron, mori çmimin për drejtorin më të mirë. Filmi “Roma” fitoi katër çmime BAFTA duke përfshirë për filmin më të mirë, ka konfirmuar statusin e favoriteve për çmimin prestigjioz Oscar.

“73 Cows” fitoi çmimin për filmin më të mirë të shkurtër, “Roughhouse” çmimin për filmin më të mirë të animuar të shkurtër, “Spider-Man: Into The Spider-Verse” fitoi çmimin për filmin më të mirë të animuar, përderisa “Free Solo”, çmimin për dokumentarin më të mirë.

Çmimi BAFTA për zërin më të mirë u fitua nga Bohemian Rhapsody, ndërsa Bradly Cooper fitoi çmimin më të mirë të këngës për “A Star Is Born “.

Çmimi për efektet më të mira të veçanta shkoi për filmin “Black Panther”, çmimi për përbërjen më të mirë dhe filmit për dukjen më të mirë e mori “Bohemian Rhapsody”, çmimin për kostumin më të mirë “The Favourite” dhe “BlacKkKlansman” fitoi çmimin për skenarin më të mirë origjinal. /Telegrafi/

TAGS