Dasmat e shtrenjta në Indi, shtetin e kapluar nga varfëria e mjerimi

Dasmat e shtrenjta në Indi, shtetin e kapluar nga varfëria e mjerimi

Dasma e Isha Ambani, vajza e Mukesh Ambani, indiania më e pasur, me mikun e saj të fëmijërisë Anand Piramal, i cili, ashtu si ajo, vjen nga një familje e pasur dhe e prosperuar indiane, ishte ngjarja e vitit të kaluar.

Festimet vazhduan për disa ditë, me histori që qarkullojnë se rreth 15 milionë dollarë të shpenzuara për të festuar dashurinë e tyre, dhe ndoshta edhe më shumë – deri në 100 milionë.

Disa mijëra njerëz, nga organizata deri te të ftuarit, kanë marrë pjesë në Mumbai, para ceremonisë së dasmës dhe vetë dasmës, duke rritur kështu numrin e fluturimeve dhe mbërritjeve charter.

Vizitorët u strehuan në hotele luksoze, dhe secila pjesë e ceremonive nxori  pasuri, miliona dhe luks. Fakti që një nga të ftuarit ishte Beyonce gjithashtu tregon se sa të rëndësishme janë këto dasma përtej kufijve të Indisë, shkruan New York Times.

Ka shumë që kritikojnë këtë lloj shpenzimi të parave, në një vend ku shumica e njerëzve fitojnë rreth 30 dollarë në muaj.

Sipas disa studimeve, rreth një për qind e banorëve të Indisë janë në kategorinë e super të pasurve, pasuria e të cilëve vlerësohet në sasi të jashtëzakonshme, dhe që kontribuojnë 22 për qind në PBB.

Dhjetë për qind e më të pasurve në Indi, sipas të dhënave të 2012, mbanin në duart e tyre 63 për qind të pasurisë së vendit.

Sociologia Patricia Uberoi thotë se dasmat në Indi janë një shembull i vërtetë i “shpërndarjes së parave”.

Martesat në Indi ndërthurin pamjen perëndimore për dasma dhe traditën e pasur, e cila respektohet, dhe jeton brenda. Kështu që dasmat përfshijnë ceremonitë tradicionale të shoqëruara me ritualet tradicionale si dholakas, ceremonitë e këndimit dhe vallëzimit me ritme të daulleve (dholak).

Ka edhe rituale të njohura, siç janë festat bachelorette, dhe pritjet madhështore te rrokaqiejt.

Oferta gastronomike në këto ceremoni dhe vetë dasma përfshin më të mirat e kuzhinave botërore, japoneze, kineze, libaneze, indiane. Duke marrë parasysh mysafirë nga e gjithë bota, vëmendje e veçantë i kushtohet ushqimit.

Gjatë organizimit të këtyre dasmave, një numër detyrash kryhen nga familjarët, hallat, xhaxhallarët, të afërmit dhe lista bëhet sipas porosive të priftit të familjes. Por kohët e fundit, tendenca është të punësohet një organizator dasme.

Disa nga ritualet tradicionale që respektohen dhe kryhen janë haldi, lyerja e trupit të porsamartuarve me pluhur shafrani dhe Gharcholi, duke i larë ata me ujë të shenjtë. Ceremonitë përcillen nga një trupë këngëtarësh dhe të ftuarit marrin monedha argjendi.

Me kalimin e viteve, tradita e dhënies së dhuratave është modifikuar. Kështu që, në një martesë të një dhëndri elitar, ai merr një orë në vlerë rreth 10,000 funte, një BMW 7 dhe 50.000 funte. Babai i nuses nuk do ta konsiderojë këtë një pajë, por një dhuratë, ndërsa nusja do të marrë veshje dhe bizhuteri të çmuara nga familja e burrit të saj të ardhshëm.

Edhe pse ata mund të pranojnë dhe të tregojnë një prirje perëndimore në ceremonitë e tyre, festat dhe në dasmë, martesa janë ende pjesë e jetës tradicionale, e cila gjithashtu reflektohet më së miri në trendin e endogamisë, duke zgjedhur një bashkëshort brenda grupit përkatës, grup shoqëror.

Shpesh bashkëshortët e ardhshëm bashkohen nga agjentë martesorë, të cilët ngarkojnë shërbimet e tyre me 10 mijë deri 50 mijë funte. Ndonjëherë, çiftet zgjidhen gjithashtu përmes një rrjeti familjar, dhe gratë e reja nga familje elitare martohen me anëtarët e shoqërisë elitare. Kjo siguron që kufijtë e komunitetit të tyre të qëndrojnë të qëndrueshëm, transmeton KosovaPress.

Një mysafir i dasmës, Isha Ambani, tha se ftesat e dasmës së çiftit, të cilët u fejuan në Liqenin e Como në Itali, para 600 të ftuarve dhe me një koncert të John Legend, arritën në një kuti Dolce & Gabbana, të zbukuruar me shirita rozë dhe dantella ari, dhe një zinxhir që mund të vishen si gjerdan. Hapi tjetër në dasma tradicionale indiane është të zgjidhni vendin ku do të zhvillohet ceremonia. Familjet elitare i kushtojnë vëmendje të veçantë kësaj zone, duke zgjedhur hotelet më të shtrenjta ose tradicionale në Indi, më shpesh në qytete si Udaipur dhe Jodhpur. Disa do të zgjedhin edhe destinacionet ekzotike, siç është Vjena.

Nëse një marrëveshje martese arrihet shpejt, ata madje do të kërkojnë falje për mos zgjedhjen e një lokacioni specifik në ftesat e dërguara pesë muaj më parë. Në një rast të tillë, dasma do të mbahet në Nju Delhi.

Një pjesë veçanërisht e rëndësishme e ceremonisë është veshja e dasmës dhe rrobat e nuses. Vitet e fundit, nuset do të zëvendësojnë veshjet tradicionale të dasmave nga gjyshërit me fustanet e dizajnuar nga kreatorë me famë botërore, të cilat variojnë nga 4.000 deri në 40.000 funte.

Një nga veshjet më të shtrenjta të dasmave (përfshirë bizhuteritë) ishte ajo e vajzës Janardhan Reddy, 10.5 milionë funte, me një sari (kostum tradicional popullor të grave indiane) të ngarkuar me diamante me vlerë rreth 2 milionë funte.

Por treguesi më i madh i fuqisë së një familje që organizon një dasmë është lista e të ftuarve. Prandaj, dasmat shpesh shërbejnë si vitrinë për politikanë, biznesmenë të suksesshëm, artistë dhe anëtarë të tjerë të elitës. Ka edhe marrëveshje të reja, bashkëpunime të reja dhe vendoset edhe se kush nuk do të ftohet.

Ekziston një shembull i mirënjohur i një njeriu të fuqishëm që “harroi” të ftonte një biznesmen në një martesë. U deshën të kalojnë dhjetë vjet për të rindërtuar lidhjen e tyre, të prishur pas dasmës.

TAGS