“Despacito” thyen rekordin në YouTube, bëhet videoja e parë që merr katër miliardë shikime (Video)

“Despacito” thyen rekordin në YouTube, bëhet videoja e parë që merr katër miliardë shikime (Video)

Në fillim të gushtit, kënga latine “Despacito” e Luis Fonsit dhe Daddy Yankee u kurorëzua si videoja më të shikuar në historinë e YouTube me 3 miliardë shikime.

Shumë njerëz parashikuan se popullariteti i saj do të zbehet pas pranverës dhe suksesit të paparë të saj, shkruan Forbes, transmeton Telegrafi.

Lexo po ashtu:

Të mërkurën, ajo vazhdoi në një tjetër rekord duke u bërë videoja e parë në YouTube e cila arrin ndonjëherë katër miliardë shikime. Dhe e ka bërë këtë me një ritëm të mahnitshëm, pa shenja të ngadalësimit.

“Despacito” është një këngë ‘reggaeton’ romantike me një apel global, sepse ky zhanër është një përzierje e hip-hop dhe ritmeve të Karaibeve.

Shumë prej atyre që nuk flasin theksin spanjoll, megjithatë ndiejnë disi tekstin e tij për pasionin e një mashkull ndaj një femre, që dëshirojnë një romancë sensuale dhe të ngadaltë (ose “të pavdekshme”).

Suksesi i këngës është i pashembullt. Shumë prej tyre kanë një marrëdhënie dashuri-urrejtjeje me të, sepse është kaq popullor saqë dëgjohet gjatë gjithë kohës dhe është aq tërheqëse sa është e vështirë ta nxjerrësh nga mendja.

“Depacito” ka 22 milionë pëlqime, dhe dy milionë jo pëlqime, një raport i rëndësishëm 1:10.

Lexo po ashtu:

Është aq tërheqëse sa që në prill Justin Bieber e dëgjoi atë në një klub nate në Kolumbi, dhe menjëherë nënshkroi marrëveshje për të bërë një ‘remix’ të kësaj kënge. Duke përfshirë videon e ‘remixit’ në YouTube, numërimi shkon deri në 4.5 miliardë.

Këngë shtjellon një romancë të ngadaltë, por pikëpamjet e saj në YouTube nuk kanë shenja për të shkuar ‘despacito’.

Lexo po ashtu:

Në fakt, pikëpamjet e fundit të “Despacito” grumbulloheshin në një mesatare prej 14.7 milionë shikime në ditë, të njëjta si për tre miliardët e parë.

Si një pikë referimi, kënga e Taylor Swift, “Look what you made me do”, është parë në një normë më të ulët prej 12.3 milion shikime në ditë që kur u postua në fund të gushtit, dhe radhitet menjëherë pas “Despacitos”. /Telegrafi/