Dukagjin Lipa flet pas përfundimit të “Sunny Hill”: Realizuam atë që deshëm, një festival që prezanton Kosovën kudo

Cilësuar si një nga ngjarjet më të mëdha kulturore në vend, festivali “Sunny Hill” mbylli tri ditë të suksesshme në datat 10, 11 dhe 12 gusht 2018.

Nën petkun e artistëve më të mirë vendorë, festivali “Sunny Hill” arriti që të sjell në Prishtinë edhe tre emrat e njohur ndërkombëtar: Dua Lipa, Action Bronson e Martin Garrix.

Artistët pjesëmarrës në festivalit “Sunny Hill” (Foto: Sunny Hill/Instagram)

Pas interpretimeve e performancave spektakolare, gjithçka pati një fund të suksesshëm, për t’i lëshuar rendin organizimit që do të bëhet edhe për vitet e ardhshme.

Organizatori kryesor i festivalit, Dukagjin Lipa, në një intervistë për Telegrafin ka rrëfyer kënaqësitë e tij, pas përmbylljes së suksesshme të “Sunny Hill” këtë vit.

“Festivali “Sunny Hill” është një ndër festivalet më të suksesshme të Evropës Juglindore, edhe pa kurrfarë modestie më duhet ta them se kënaqësia e vet audiencës dhe e njerëzve që na afrohen çdo ditë për të na dhënë lëvdata duke na përgëzuar për organizimin, na bën të ndihemi aq mirë, ndjenjë të cilën s’mund ta përshkruaj vetëm me fjalë. Është kënaqësi me qenë në shërbim të rinisë së Kosovës dhe “Sunny Hill” do të vazhdojë gjithmonë të jetë në shërbim të rinisë së Prishtinës dhe Kosovës në përgjithësi. Po shpresojmë se me edicione tjera tona të ardhshme do të kemi shumë më tepër mysafirë nga jashtë”, tha Dukagjin Lipa për Telegrafin.

Dukagjin Lipa (Foto: Sunny Hill/Instagram)

I njëjti, ka treguar në vazhdimin e bisedës se ajo çfarë i dha dritë festivalit është synimi i tij për ta promovuar Kosovën, gjë e cila u përmbyll me sukses.

Ai shprehet se ndjehet i lumtur që tashmë shumë njerëz nga mbarë bota kanë dëgjuar për festivalin “Sunny Hill”, si rrjedhojë kanë mësuar edhe se ku është Kosova.

“E konsideroj që suksesi më i madh i festivalit “Sunny Hill” është vendosja e Prishtinës dhe Kosovës në hartën e festivaleve të kulturës dhe muzikës të nivelit botëror dhe ndërkombëtar”, tha tutje Lipa.

Lexo po ashtu:

“Sunny Hill” arriti të ketë një organizim të suksesshëm fal shumë përkrahësve, ku përjashtim nuk bënë as institucionet e shtetit. E për krejt ata që ndihmuan, Dukagjini ka një falënderim të posaçëm.

“Me kënaqësinë më të madhe e them se me ekipin tonë të shumë-devotshëm, me punën e tyre të palodhur, me miqtë dhe dashamirët të cilët na kanë ndihmuar, duke filluar prej bizneseve të Kosovës e deri te Dogana dhe Policia e Kosovës, që na kanë lehtësuar të gjitha procedurave, ndaj i falënderoj për ndihmën e tyre të pakrahasueshme. Mendoj që këto janë pikat më të ndritshme të festivalit tonë”, ka thënë Dukagjin Lipa për Telegrafin.

Dukagjin dhe Dua Lipa në Prishtinë (Foto: Telegrafi)

Se festivali “Sunny Hill” do të shndërrohet tashmë në traditë, kjo nuk ka më as edhe një pikë dyshimi.

Organizatori Lipa tha se ideja dhe koncepti për realizimin e tij vitin e ardhshëm, do të fillojë që në shtator të këtij viti.

“Pa kurrfarë dyshimi, do të fillojmë që nga shtatori me organizimin e festivalit “Sunny Hill”, edicionin e dytë. Do të jemi sërish së bashku përsëri, jo vetëm në vitin 2019, po edhe në shumë e shumë vite tjera, të cilat na presin me edicione të reja, me mysafirë të rinj, me emra shumë të mëdhenj të muzikës botërore, edhe do ta vërtetojmë se Kosova, Prishtina, dhe hapësira mbarëshqiptare do të jetë reprezentuese e këtij festivali”, ka përfunduar Dukagjin Lipa për Telegrafin.

Më se e lumtur për punën e bërë është edhe vajza e të lartpërmendurit, artistja me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, e cila përgjatë pesë ditëve të qëndrimit të saj në Kosovë, e tregoi edhe njëherë më shumë se kurrë se sa krenare është me prejardhjen e saj. /Telegrafi/

TAGS