Gazetari ne mes misionit dhe profesionalizmit

Gazetari ne mes misionit dhe profesionalizmit

Memedali Jusufi

Te besh dicka te bukur ne jete ,si duket kjo eshte ceshtja. Por e bukura edhe duhet shtuar dicka te madherishme qe te jete afer te persosures sipas Kantit. Ai mendon se e qeshura eshte e bukur e bukur mund te jete nje rene e vogel por morali eshte i madherishem. Kur e kane pyetur Markezin se pse gazetaria eshte profesioni me i bukur ai thjeshte ka rrefyer me nje lehtesi te madhe ngjarjen qe ka pasuar me vepren Anijehumburi. Ngjarje qe ka mbetur e shenuar sepse rethe 40 vite ka mbetur neper gjykatat e Madridit . Imagjinoni per nje caste veten ne dete te hapur ne dy luftim me peshkaqenin. Me nje barke te vogel po sa ke shpetuar deshiron kete makthe njerzore tia refesh dikuj qe sapo eshte punsuar si reporter ne nje gazet prestigjioze . Kjo drame njerzore sikur me naracionin e vete I tejkalon te gjitha dramat individuale njerzore. Une personalishte i dua sfidat dhe qe te jene te besueshme kame zgjedhur si profession gazetarine qe te realizohem si qenie njerzore . Aty I ke dramen skenarin dhe rolin. Gjithsesi e ke edhe publikun. Jashte saj ke relacionet njerzore qe ndertohen fale altruizmit por edhe domozdoshmerise njerzore. Momente dramatik ne jeten time gazetareske mbase nuk ka qene kur ne nje grup i rinje gazetaresk erdhem ne servisin publik dhe deshiron ta pastrojme nga myku qe kishte kapluare kete institucion me peshe te larte publike

Kjo drame nuk ishte individuale e drejtuar nga nje shkrimtare briliante nuk e llogarise si sukses imi sepse sot kurr dhunohet kjo shtepi publike nga njerzit me me pa vlere ne shtetin tone te gjithe kerkojne nje shpetimtare i llojit te shkrimatrit tone me te mire qe kemi. Kjo nuk ishte sfide individuale imja sepse e beme si grup dhe ndihem krenar qe Isha pjese s stafit me ne krye Kim Mehmeti , Selajdin Salihu, Aurora Ndreu, Bardhyl Zaimi , Lulzim Haziri etj. Drama ime ishte kur filoi publikimi I bombave te kryeministrite aktual dhe nga ish regjimi do te hanim burgun ne qe mernim guximin ti publikojme ato . Isha hero une qe para gjithve publikova ne ora 16 ne lajmet qendrore apo nje merite e vecante I takon redaktorit Ismet Bytycit nje gazetar I lindur ne Prishtine qe kishte punuare edhe per BBC. Madje heroizem nuk ishte as intervista qe duhej ta zhvilloj me Presidentin Shqiptar te asaj kohe Rexhep Mejdani pas vrasjes mizore te komandantit legjendar Harun Aliun. Mgjarja ishte makabre dhe duhej qetesia ne shtet . Nga Struga Mejdani duhej te percjelle mesazhin e paqes se neve ne Maqedoni nuk na duhet nje lufte e dyte

E vertet une Isha mediator i paqes dhe luftes por as sesi nuk e llogarise si heroizem zaten gazetaria eshte ne mes te profesionalizmit dhe misionit qe ka njeriu ne jete. Isha drejtor i informacionit pasi u ktheva nga Top Chanel i Shqiprise ku na dergoj Kim Mehmeti te marim leksionet e duhura per te drejtuar servisin publik.

Ishte viti 2004 Maqedonia kishte halle tjera se sa te reformon servisin publik qe tani shihen pasojat e lodhjes dhe plakjes e ketij institucioni publik

Te besh dicka te bukur ne jete ia vlene pamvarsishte kush si e gjykon.