Historia e gruas “heroinë”, si i mbijetoi dy herë luftës me kancerin

Historia e gruas “heroinë”, si i mbijetoi dy herë luftës me kancerin

Vlerën e jetës e kuptojmë më së shumti atëherë kur fati na vendos përballë vdekjes.

Kështu ka ndodhur edhe me Dallëndyshe Xhaferrajn, e cila ia ka dalë që me forcë dhe kurajo t’i triumfojë dy herë sëmundjes së tmerrshme të kancerit. E ftuar në studion e “Rudina”, në Tv Klan, Xhaferraj tregoi se jeta e saj mori një tjetër drejtim kur gjatë një ore mësimi ndjeu një dhimbje të madhe në gjoks.

“Në atë kohë kishte shumë pak informacion, por në hapat e parë kur kam ndjerë dhimbjen e kam sjellë në mendje një sëmundje të keqe, por nuk doja ta pranoja. Unë kam përsëritur dy herë mamografinë dhe më doli në rregull. Por gjinekologu në Çorovodë e kuptoi përmes një ekoje dhe kërkoi të vija urgjent në Tiranë. Unë hezitoja dhe nuk doja të vija, sepse e dija që është sëmundje vdekjeprurëse. Në momentin që kuptova sëmundjen më erdhi një bombë, m’u duk sikur çdo gjë u përmbys. M’u kërkua të hiqja të dy gjokset, sepse kisha kancer malinj dhe shumë të përshpejtuar”, tregon Xhaferraj.