Hoxhaj: Kërkesa e Haradinajt për njohje nga Serbia para heqjes së taksës është joserioze (Video)

Tash esht Koha

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se vendosja e taksës ka qenë e domosdoshme por tashmë afekti ekonomik është arritur.

Hoxhaj, në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se taksa ka stopuar fushatën e Serbisë në raport me Kosovën.

“Vuçiq ka premtuar para amerikanëve se ka ndaluar fushatën e tij për të tërhequr njohjet e Kosovës. Unë kam parë që kohët e fundit nuk janë bërë tërheqje të njohjeve”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Zëvendëskryetari i PDK-së ka thënë se është joserioze ajo që ka thënë Kryeministri se në fillim të vijë njohja e më pas të heqim taksën.

“Po të ishte taksa instrument se si të arrijmë deri te njohja, ne qysh në vitin 2008 kur kemi shpallë Pavarësinë, do të vendosnim taksën dhe do të prisnim njohjen”.

Zëvendëskryeministri i Kosovës ka thënë se është i gatshëm të japë dorëheqje nëse raportet me SHBA-në vendosen në pikën zero.

Hoxhaj ka thënë se ka një frikë që bota në vitin 2020 do të jetë shumë më ndryshe.

“Ne nuk mundem në pafundësi që të krijojmë një situatë që të tjerët të na presin. Kam frikë se nëse bashkimi Evropian ka kushtëzuar të ardhmen e Serbisë përmes Kosovës, kjo nuk do të ndodhë në pafundësi”, tha ndër të tjera Enver Hoxhaj./Telegrafi/

Tash esht Koha
TAGS