Ina punon ne prokurorine speciale si hetuese. Me thote nuk kame ndihmuare aq sa duhet……

Ina punon ne prokurorine speciale si hetuese. Me thote nuk kame ndihmuare aq sa duhet……

Memedali Jusufi

Ajo ndihet fajtore , as mjeku-psikologu nuk i ndihmon dote; se si te dale prej nje filmi te cilin vazhdimisht e sheh. Nuk i hiqet nga mendja ajo torture qe e ka pare…. Ina uthtonte ate mbremje ne nje relacion , me nje bus i cili do ti conte ne nje destinacion te panjohur per te gjith udhtaret. Tragjedia e Laskarces i mori jeten 16 vetave me shume se aq la te traumatizuar Zemra- Truri- dhe trupi Eshte ceshtje fati me thote Ina, me lot ne sy Vone shume vone u kuptua se neurotransmeteret te cilet e luajne rolin kryesor ne funksionimin e trurit, jane zbuluar se egzistojne edhe ne Zemer. Ku ta dish thote ina, ne ate Zemren inorganike. Me ka ikur truri nga ajo qe pash , mendja me thote tjeter gje dhe tjeter gje me thote truri, e tjeter gje me ndjen trupi. Eh sec me dhemb zemra , mbase trupi ka pushuar por mendja vazhdmimishte me rrine atje ne LLaskarce me thote Ina. Po ti nuk je fajtore i them une . Ina regullishte i ndjek seancat tek nje psikolog ne kryeqytet. Prej asaj mbremje fatkeqe ajo pareshtor me mbane leksione nga fusha e psikologjise. Me shiko Memo ne vepren e tij interesante te tij Poperi ( Uni dhe truri i tij ) thote se shpirti nuk vdes kurre. U surprizova afer shume afer kishte qendruare vdekja sa qe Ina nuk eshte me ajo qe kishte qene. Mendja e njeriut ka nje ekzistence te pavarur. Ajo gjith jetes se vet pate skenuare, hetuar , kontrolluar trurin por qe tani nuk jep shenja efikasiteti. Mikja ime thote se studimi i botes se brendshme psikologjike dhe mentale te njeriut na ballafaqon me nje nder ceshtjet me te pazgjidhura, Une e ndegjoj i habitur me ate qe me thoj Ina. Cfar eshte lidhja ndermjet trupit dhe mendjes. Une i them se pergjigja e kesaj eshte nje konglomerat te ideve filozofike, besimeve fetare , studimeve psikologjike rezulltateve te hulumtimeve biologjike dhe organike rreth njeriut ne pergjithesi dhe trurit ne vecanti. Ndonese ne dime fare pak per trurin e njeriut-vazhdon Ina pas sences qe pati me psikologen aq me pak dime per mendjen madje shkohet aq large sa qe pohohet se nuk ka mendje. Egzakt ashtu me duket vetja , sikur nuk e kam me ate qe eshte esencial per njeriun, trurin. Keshtu flete Ina pas asaj drame te rralle njerzore. Kto jane leksionet qe une i ndegjoj cdo dite. Ajo tashme ka arritur ne nje stad te terapise qe eshte bere me psikolege se vete mesuesja e saj.Ajo i eshte neshtruare plotsishte terapise se z. Maria dhe her pas here me merr mua ta shoqeroj. Ekspertet thote Ina , besojne se mendja nuk eshte gje tjeter vecse nje reflektim dhe “perkthim”i ndyshimeve te imta ne perberjen kimike te trurit dhe impulseve te tij nervore elektronike, argumenti i tyre thote eshte se te menduarit e njerzeve dhe i teri personaliteti i tyre ndryshon nese truri i tyre peson demtim. Mendje tjeter tani kemi -me thote mikja . Kjo me mire kontrollon trurin, si dhe veprimet dhe te menduarit e njeriut. Keshtu te pakten thote nobelisti JOhn Eccles. KY shkenctar dhe te tjere pohojne se rezulltatet e studimeve te tyre te aktivitetit te trurit te njeriut dhe sistemit nervor nuk mund te spjegohet qarte pervecse “mendjes se vet-vetdijshme”. Argument se nje entitet jo-material e kontrollon plotsishte aktivitetin nervor dhe veprimet e njeriut……eh them me vete verte te studjosh psikologjine eshte pune dreqi – hec e mere vesh. Por Ina nuk mendon ashtu ajo tashme eshte futur ne nje film qe mendon gjithcka eshte e mundshme. Ajo goc kishte filluar te besoj se Egzisto nje Zot qe e ka shpetuare ate dhe disa miq te saj. Trishtimi i saj sa vjen e zmadhohet dhe nuk dihet si do te perfundoj. Vet-vrasja perjashtohet vetem sepse ajo eshte e dashuruare ne profesionin e saj. Kam memo shume pune per te bere as 5 % nga i gjith materiali qe kemi hulumtuare nuk eshte perpunuare, ate punen qe nuk e ben dote politikanet per 30 vjete e ben sot ajo per pak muaj. Madje tashme nje lider partiak e ka burgosur , pritet te bej shume e me shume. Me gjithate filmin qe pate hyre me deshir ta shikon eshte bere nje opsesion per miqte e saj qe jane ne ekipin e saj hetues. Ajo po hulumton te gjithe aktivitetin e politikanve ne Maqedoni, te gjitha buzimet deshiron ti beje publike. E rezikshme por edhe sfiduese njkohesishte……. Bashkbisedimi me Inen ktu nuk e ka fundin