Ja arsyet pse duhet të konsumoni përditë bajame

Tash esht Koha

Bajamet janë një frut që është vlerësuar shumë në periudhën e fundit për karakteristikat pozitive që ka.

Dhe që janë shumë të mira për shëndetin. Natyrisht që të mos konsumohet në sasi të tepërt. Frutat që vijnë nga pema e bajames, kanë një seri të vetive të shëndetshme drejt në lëkurë.

Jo vetëm fibra, por edhe substanca antioksiduese. Siç u tha, është e nevojshme të bëni një konsum të moderuar të tyre dhe të mos e teproni. Kjo do të ndihmojë metabolizmin dhe do të mbajë lipidet e gjakut të ulëta.

Ato janë ndër më të preferuarat në mesin e frutave të thata për shijen e ëmbël dhe shumë delikate që kanë.

Ato shiten me guaskë por edhe pa lëkurë. Në çdo rast, nëse është e mundur, ne rekomandojmë konsumin e lëvozhgës për karakteristikat e përshkruara. Shumë ushqyese, ato përmbajnë substanca që ndihmojnë kockat, lëkurën dhe flokët.

Ato janë të pasura me vitaminat B dhe E, por edhe në yndyrnat e mira të përcaktuara, përveç hekurit, kalciumit dhe fosforit. Për më tepër, konsumi i rregullt – pesë ose gjashtë – në ditë gjithashtu ndihmon për të mbajtur të ulët nivelin e kolesterolit.

Ekspertët thonë se bajamet mund të japin atë ndjenjën e ngopjes dhe ta bëjnë oreksin të kalojë. Kështu që ky aspekt konsiderohet i shkëlqyeshëm edhe për dietat.

Por duke përmbledhur serinë e ndikimeve pozitive që mund të kenë ato në trup, le të fillojmë me ato të kolesterolit dhe më pas në zemër. Duke konsumuar ato, rreziqet kardiovaskulare shmangen duke mbrojtur muret e arterieve.

Por efekti pozitiv për dhëmbët dhe kockat nuk duhet të harrohet për sasinë e fosforit dhe magnezit që ato përmbajnë. Ato gjithashtu shkaktojnë humor të mirë.

Konsumi i rregullt është gjithashtu i mirë për trurin duke e mbajtur zgjuar dhe aktiv. Më në fund, ato ndihmojnë dhe mbrojnë sistemin imunitar falë zinkut. Por ato gjithashtu luftojnë lodhjen.

Shkurt, një seri aspektesh pozitive ju çojnë drejt një konsumi të përditshëm të këtij fruti të veçantë. Dhe jo vetëm në këto ditë festive ku frutat e thata do të luajnë një rol të rëndësishëm

TAGS