Karolina Pliskova eliminon papritmas Serena Williamsin nga Australia Open

Australia Open ka përfunduar për tenisten numër 1 në botë, Serena Williams.

Tenistja amerikane, Williams ka pësuar humbje të papritur në turneun e parë të hapur të këtij viti.

Sportistja 37-vjeçare ka humbur kundër tenistes Karolina Pliskova me rezultat 2-1, në sete 6:4, 4:6 dhe 7:5.

Karolina Pliskova dhe Serena Williams

Tenistja çeke shpëtoi katër “match-point” për të siguruar një biletë për në gjysmëfinale të garës prestigjioze që zhvillohet në Melburn.

Serena ishte duke fituar në setin e fundit 5:1 dhe në shërbime 40:15, ku 26-vjeçarja në saje të ambicies dhe këmbënguljes së madhe, arriti në fund që më shumë se dy orë loje të dal fituese.

Lexo po ashtu:

Pliskova do të luftojë kundër Naomi Osakas për një vend në finalen e Grand Slam të parë të sezonit.

Ndryshe, në gjysmëfinalen e dytë do të ballafaqohen Petra Kvitova dhe Daniel Collins. /Telegrafi/

TAGS