Category: Intervista

INTERVISTË| Fatmir Bytyqi: Këto janë planet e mia si zv/kryeministër për koordinimin e resorëve ekonomik

20/10/2020

Intervistë me Fatmir Bytyqin, Zëvendëskryeministër i angazhuar për çështjet ekonomike, koordinimin e resorëve ekonomik dhe investimet Fatmir Bytyqi në Qeverinë e re është emëruar në ... Read More

Ilievski: Edhe pse kemi qenë të mbyllur,industria e bastoreve nuk ka larguar asnjë të punësuar

09/10/2020

Kemi pasur pasoja nga mbylla e vendpagesave, por në punë i kemi mbajtur të gjithë punëtorët. Në kohën kur ekonomia po përballet me sfida të ... Read More

Intervistë me ambasadoren gjermane, Anke Holstajn: Jam e sigurt se Bullgaria do ta mbështesë afrimin e Maqedonisë së Veriu me BE-në

02/10/2020

“Vendimi për fillimin e negociatave për anëtarësim në muajin mars u votua unanimisht, ndërkaq edhe Bullgaria mbanë përgjegjësi për fjalën e saj. Ajo madje gjithmonë ... Read More

Profesor Sadri Ramabaja: Akuzat e mia për Presidentin Hashim Thaçi sulm ndaj Vetvendosjes. Ja si e gjykoj marrëveshjen e Washingtonit

12/09/2020

Profesor  Sadri Ramabaja  ka dhënë një intervistë për Almakos ku është shprehur  për jetën e tij, situatën aktuale politike në Kosovë  dhe për çështje të ... Read More

INTERVISTË/ Sadri Ramabaja: Kjo është e vërteta ime ndaj “Syrit të Popullit”!

12/09/2020

Almakos ka realizuar një intervistë me profesorin Sadri Ramabaja, i cili ka folur për sfidat në jetën e tij, gjendjen aktuale politike në Kosovë, por ... Read More

INTERVISTA- Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

12/09/2020

Është e rëndësishme që tashmë ekziston një rol shumë më aktiv i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por Kosova ... Read More

Vaksina për koronavirusin – Çfarë po presim?

08/09/2020

Zhvillimi i një vaksine efikase në kohë rekord kundër Coronas- si arrihet kjo? Dhe a do të jetë gjithçka në rregull atëherë? Koha për të ... Read More

Hoxha nga Sllupcani për ArtCampin: Ne jemi kundër degjenerimit dhe promovimit të vlerave negative

23/08/2020

Hoxha nga Sllupcani Azir Avdiu ka reaguar ndaj manifestimit kulturor ArtCamp që po mbahet pak përmbi varrezat e dëshmorëve në Sllupcan të Komunës së Likovës, ... Read More

INTERVISTË EKSKLUZIVE /Katerina Kolozova: BDI kishte pikëpamje grueviste në “Kovid qeverinë”

07/08/2020

Katerina Kolozova, profesoresh e studimeve politike dhe filozofisë në një intervistë ekskluzive për portalin Almakos flet për ngjarjet e fundit politike, duke komentuar mënyrën e ... Read More

Zaev: E solla Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe sepse kisha guxim

12/07/2020

Zoran Zaev, kryetar i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë së Veriut, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se nuk e ka problem që ... Read More

Presidenti Thaçi: Shkoj në Hagë për çmimin e lirisë

12/07/2020

https://www.youtube.com/watch?v=QS8Yh4L8Zwo&feature=emb_logo Kosova me shumë gjak të derdhur e fitoi betejën me Serbinë për tu bërë e lirë. Pasditen e kësaj të diele, Hashim Thaçi ish ... Read More

Visara Riza: E trefishuam numrin e shqiptarëve në Agjencinë e Barnave

27/06/2020

Intervistë me kandidaten për deputete nga zona 1 e koalicionit Alternativa – Aleanca për Shqiptarët, Visara Riza     Almakos: Kush është Visara Riza, kandidate ... Read More