Category: Kulturë

Me “Tunën” sonte fillon manifestimi “Tingujt e Çarshisë”

13/09/2020

Në bërthamën e vjetër të Qytetit, në Çarshinë e Vjetër të Shkupit prej sonte e deri të enjten do të mbahet manifestimi tradicional “Tingujt e ... Read More

Nazim Bushi mbështetës i përkryer i organizatave të ndryshme kulturore

11/09/2020

Drejtuesit e Folk Fest kanë falënderuar biznesmenin Nazim Bushi për përkrahjen që ia ka dhënë atyre. Në letrën e falënderimit thuhet se është një njeri ... Read More

Panairi i Librit sot dhe nesër me orar të vazhduar të punës

11/09/2020

Për shkak të rritjes së interesit nga ana e lexuesve dhe njëherit për shkak të respektimit të protokolleve për mbrojtje nga Kovid-19, organizatorët e Panairit ... Read More

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit i organizuar nga Al Jazeera Balkans që do të mbahet mes 11-15 shtator

10/09/2020

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit i organizuar nga Al Jazeera Balkans (AJB DOC) që do të mbahet mes 11-15 shtator për të tretën herë këtë vit, ... Read More

Kënga e kujtesës te Kim Mehmeti

07/09/2020

AGIM BAÇI Gruaja është ajo që nxjerr burrin nga vetja… Gruaja është ajo që hap krahët dhe e rimerr burrin pranë vetes. Gruaja… Pak rëndësi ... Read More

Kërçovë, mbahet me sukses “Dasma tradicionale shqiptare”

04/09/2020

Në oborrin e dy shtëpive të vjetra në fshatin Greshnicë të Kërçovës, u mbajt edicioni i gjashtë i manifestimit “Dasma tradicionale e shqiptarëve të Kërçovës”. ... Read More

Tejkalohet problemi i pagave në kulturë

02/09/2020

Partnerët socialë, Ministria e Kulturës dhe sindikatat e kulturës, SONK dhe SKRM zhvilluan sot një takim pune në të cilën u diskutua për tejkalimin e ... Read More

Stefoska: Si ministre e Kulturës do të përkushtohem në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore

31/08/2020

Ministrja e re e Kulturës Irena Stefoska sot zyrtarisht e ndërmori funksionin. Detyra kryesore në të cilën si ministre do t përkushtohet gjatë këtij mandati, ... Read More

U ndanë çmimet në Mbrëmjet strugane të poezisë, ku dyshohet se pati plagjiaturë

30/08/2020

Çmimi “Braqa Milladinovci” nga Mbrëmjet strugane të poezisë këtë vit i jepet poetes së re, Iva Damjanovski për librin “Hezitimi”, raporton Portalb.mk. “Poetja e re, ... Read More

Teatri turk me shfaqjen “Zoti i masakrës” në mbyllje të “Verës së Ohrit”

30/08/2020

Me shfaqjen “Zoti i masakrës” në interpretim të IP “Teatri turk” nga Shkupi, përmbyllet edicioni i sivjetmë jubilar, i 60-të, i festivalit “Vera e Ohrit”. ... Read More

Hoxha nga Sllupcani për ArtCampin: Ne jemi kundër degjenerimit dhe promovimit të vlerave negative

23/08/2020

Hoxha nga Sllupcani Azir Avdiu ka reaguar ndaj manifestimit kulturor ArtCamp që po mbahet pak përmbi varrezat e dëshmorëve në Sllupcan të Komunës së Likovës, ... Read More

Faton Fazliu: Punë të mëdha dhe të papërsëritshme u arritën në kohën e Asaf Ademit dhe Hysni Ismailit

22/08/2020

Ish shefi i kabinetit në ministrinë e kulturës, Faton Fazliu mori pjesë në Festivalin Ndërkombëtar në Saraj që u përkrah nga Ministria e Kulturës, ndërsa ... Read More