Category: Ballkan

Shqiptarët në Serbi kërkojnë të drejta të njëjta me ato të serbëve të Kosovës

17/07/2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të tri komunave në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, po kërkojnë që në procesin e dialogut dhe marrëveshjes politike ... Read More

Mostar, “kërcim i heshtur” në kujtim të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës (VIDEO)

11/07/2018

Nga ura historike e Mostarit në Bosnjë e Hercegovinë është organizuar "kërcimi i heshtur" në kujtim të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, raporton Anadolu Agency ... Read More

Sot në Potoçari varrosen 35 viktimat e Srebrenicës (VIDEO)

11/07/2018

Sot në Varrezën Përkujtimore në Potoçari të Bosnjë e Hercegovinës do të varrosen mbetjet mortore të 35 viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, në të cilin ... Read More

Fshati shqiptar ku është e ndaluar të flitet shqip

10/07/2018

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende banojnë ... Read More

Srebrenicë, Asim Mujiç do të varroset pranë djalit Amirit (VIDEO)

10/07/2018

Asim Mujiç nga Srebrenica, është një nga viktimat e shumta të genocidit të korrikut 1995. Ai u vra së bashku me djalin e tij Amirin, ... Read More

Tension në Mal të Zi, shqiptarët përzënë nga Ulqini mitropolitin serb, Sputnik urdhëron: të nisë përleshja etnike e fetare (VIDEO)

09/07/2018

Janë rritur tensionet mes shqiptarëve dhe serbëve në Mal të Zi, pas një tentative të kreut të Kishës Ortodokse serbe, Mitropolitit Amfilohije në Ulqin për ... Read More

Peshkopi serb: Lus Zotin për mobilizim ushtarak në Kosovë, Erdogani po i sjell turqit në Serbi (VIDEO)

03/07/2018

Peshkopi ortodoks serb Jevtic: Nëse është e nevojshme do të luftojmë për Kosovën Me thirrje e nën frymën nacionaliste, qytetarë të shumtë serbë nga Kosova ... Read More

Protestat në Selanik: 5 të arrestuar, 14 policë dërgohen në spital/Foto

26/06/2018

reth tre orë zgjatën incidentet në Selanik për shkak të debatit politik “Çështja e Maqedonisë: përfitimet nga marrëveshja dhe perspektivat e Ballkanit” organizuar nga SYRIZA, ... Read More

Presidenti Erdoğan: Turqia po kryen një revolucion demokratik

24/06/2018

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është shprehur se këto zgjedhje kanë një veçori tjetër dhe se aktualisht Turqia bashkë me këto zgjedhje po kryen ... Read More

Mitsotakis: Tsipras dha diçka vendit fqinj që asnjëherë më parë nuk është diskutuar

21/06/2018

Alexis Tsipras vendit fqinj i hapi rrugën për diçka që asnjë qeveri e mëparshme nuk kishte folur: shtetësia maqedonase dhe gjuha maqedonase, tha kreu i ... Read More

Deputeti i BDI-së shkel rregullat e komunikacionit (VIDEO)

20/06/2018

Deputeti i BDI-së Xhevat Ademi, nuk i respekton rregullat e komunikacionit, transmeton Gazeta Express. Ai është filmuar dje nga disa kalimtar rasti teksa po dilte ... Read More

Sofje, liderët e Bullgarisë injorojnë presidentin maqedon

14/06/2018

Kryeministri dhe ministrja e jashtme i Bullgarisë kanë refuzuar sot të takohen me presidentin e Mqedonisë  gjatë vizitës së tij në Sofie, duke reaguar ndaj ... Read More