Category: Ballkan

Gjermania do që BE-ja të angazhohet më shumë në Ballkanin Perëndimor

22/09/2020

Ministri gjerman për Çështje Europiane, Michael Roth, duke folur për punën e presidencës gjermane në Bashkimin Europian, tha të martën para Komisionit për Punë të ... Read More

Turqia: BE-ja po përkrahë “verbërisht” Qipron dhe Greqinë

12/09/2020

Turqia akuzoi vendet e Bashkimit Evropian se po anojnë “verbërisht” në drejtim të anëtarëve të BE-së, Greqisë dhe Qipros, lidhur me tensionet në Mesdheun lindor. ... Read More

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit i organizuar nga Al Jazeera Balkans që do të mbahet mes 11-15 shtator

10/09/2020

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit i organizuar nga Al Jazeera Balkans (AJB DOC) që do të mbahet mes 11-15 shtator për të tretën herë këtë vit, ... Read More

“Shuplaka” e Dritan Abazoviç për Edi Ramën: Përkrahu Gjukanoviçin, diktatorin e fundit në Europë, që ka ndërtuar shtet privat!

08/09/2020

Drejtuesi i partisë URA në Malin e Zi, politikani shqiptar Dritan Abazoviç komentoi në emisionin e Adi Krastës në SYRI TV edhe thirrjet e kryeministrit ... Read More

Donald Tramp: Kjo është marrëveshje historike

04/09/2020

Presidenti I ShBA-ve, Donald Tramp ka cilësuar nënshkrimin për bashkëpunim ekonomik në mes Kosovës dhe Serbisë, si nënshkrim historik. Tramp ka paralajmëruar se së shpejti ... Read More

Shtëpia e Bardhë: Serbia dhe Kosova kanë rënë dakord për normalizimin ekonomik

04/09/2020

Nënsekretari për Shtyp të Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere, ka njoftuar se Serbia dhe Kosova kanë rënë dakord për normalizimin ekonomik. Këtë e ka bërë ... Read More

Mal i Zi – Shqiptarët vendimtarë!

31/08/2020

Nga Anisa Bahiti Zgjedhjet e Malit te Zi dhanë një mandat të qartë, shqiptarët janë vendimtarë për fatet e vendit. Nga njëra anë Millo Gjukanovici ... Read More

Zgjedhjet në Malin e Zi/ Meta, thirrje shqiptarëve atje: Shfrytëzoni mundësinë historike duke votuar

27/08/2020

Nëpërmjet një videomesazhi të publikuar pak më parë në rrjetet sociale, Presidenti Meta u bëri thirrje shqiptarëve të Mailt të Zit ë marrin pjesë në ... Read More

Christian Lequesne: Kosova dhe Serbia s’mund të anëtarësohen në BE nëse nuk njohin sovranitetin e njëra-tjetrës

31/07/2020

Njëri nga ekspertët më të njohur për politikat e zgjerimit të Bashkimit Evropian profesori nga Parisi, Christian Lequesne, thotë se zgjerimi nuk është prioritet i ... Read More

Bashkohen partitë shqiptare të Malit të Zi, në zgjedhjet e 30 gushtit me listë të përbashkët

29/07/2020

/ATSH/- Partitë shqiptare në Malin e Zi kanë vendosur që të dalin me një listë të përbashkët në zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në ... Read More

Stamboll: Pas 86 vjetësh, lutjet e së premtes mbahet në ish-muzeun e Shën Sofisë (VIDEO)

24/07/2020

Pas 86 vjetësh, besimtarët myslimanë në Turqi do t’i mbajnë lutjet e së premtes në objektin e ish-muzeut të Shën Sofisë, të cilin Turqia e ... Read More

Erdogan: ‘Shën Sofia’ është çështja jonë, nuk duam tension në Mesdhe

12/07/2020

Në një intervistë për revistën “Kriter” Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan u rishfaq në pozicionin e tij për Shën Sofian . “Vendimi përfundimtar për statusin ... Read More