Category: Bota

E dhimbshme/ Nëna e 7 vjeçarit mes lotëve: Ajo grua mori lulen më të bukur nga unë

22/03/2019

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Baselin e Zvicres, një grua e moshës 75 vjeçare i ka marr jetën një fëmije kosovar, 7 vjeç. Motivet ... Read More

“Brexit”, May nuk do ta shtyjë më shumë. Kërkon vetëm 3 muaj kohë

20/03/2019

“Downing Street” thotë se kryeministrja ndan të njëjtin zhgënjim me publikun nga dështimi i Parlamentit për të marrë një vendim. Sipas BBC-së, shtyrja nuk do ... Read More

Pamje nga dhoma e burgut ku po qëndron terroristi, Brenton Tarrant

20/03/2019

I akuzuari për sulmin terrorist në Christchourch të Zelandës së Re, Brenton Tarrant po mbahet në burgun ku siguria është maksimale. Tarrant, 28 vjeçar, po ... Read More

Propozimi belgo-gjerman: Vendet e BE-së të shqyrtojnë rendin demokratik të njëra-tjetrës

20/03/2019

Shtetet anëtare të BE-së duhet të autorizohen të shqyrtojnë rendin demokratik të njëri-tjetrit, thanë të martën Gjermania dhe Belgjika, në një përpjekje për të forcuar ... Read More

Kryeministrja e Zelandës së Re: Terroristit të Christchurch kurrë nuk do t’ia përmend emrin (VIDEO)

19/03/2019

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha se kurrë nuk do t'ia përmend emrin terroristit që vrau 50 besimtarë muslimanë në dy xhami në ... Read More

Sulmi terrorist në Zelandën e re, rrëfimi i një mbijetuari: shpëtova vetë, por një fëmijë më vdiq ndër duar

18/03/2019

Një nga të mbijetuarit e sulmit terrorist në Zelandën e Re, Mustafa Boztas, e përshkroi gjithë çfarë ai përjetoi gjatë sulmit që ndodhi në xhami. ... Read More

Kalin: Ata që marshuan për Charlie Hebdo, a do të marshojnë për myslimanët e masakruar?

18/03/2019

Zëdhënësi i Presidencës, Ibrahim Kallën (İbrahim Kalın) tha: “Ata që marshuan për Charlie Hebdo, a do të marshojnë për myslimanët e masakruar në Zelandën e ... Read More

Paris, “jelekverdhët” vodhën e dogjën. Rritet presioni ndaj qeverisë franceze

17/03/2019

Qeveria franceze është përballur me kritika të ashpra këtë të dielë, për dështimin në zbatimin e ligjit dhe ruajtjen e rendit gjatë një fushate zjarrvënieje ... Read More

Lapsus apo jo, Biden “shpall” kandidaturën për president

17/03/2019

Një lapsus që mund të mbetet thjesht rastësor, por edhe me një indicie të parakohshme për të ardhmen, ishte ai i Joe Biden në Shtetet ... Read More

Sërish protesta në Paris; Jelekverdhët dëmtojnë dyqane dhe lëshojnë tymuese

16/03/2019

Jelekverdhët janë rikthyer në rrugët e Parisit e në afërsi të harkut të triumfit, ku sulmoi dhe disa dyqane, turma është përplasur me policinë. Forcat ... Read More

Terroristi u paraqit në gjykatë duke bërë shenjën e ” Supermacisë së bardhë”

16/03/2019

Brenton Tarrant, 28 vjeçi që la të vdekur 49 persona në dy xhami në Zelandën e Re, e mbi 40 të plagosur, sot doli para ... Read More

SHBA, BE dhe Kanadaja, sanksione të koordinuara ndaj Rusisë

16/03/2019

Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Bashkimi Europian të premten vendosën sanksione të reja për të ndëshkuar Rusinë, për sulmin e saj në 2018-ën ndaj tre ... Read More