Category: Ekonomi

Qeveria do të negocioje me Helenik Petrolium, vitin e ardhshëm do të kemi gazifikim drejt Greqisë

18/06/2018

Helenik Petrolium ka iniciuar, ndërsa Qeveria me kënaqësi do të pranoje takim dhe do të negocioje për gazifikimin, tha sot zëvendës kryeministri, Koco Angjushev, transmeton ... Read More

Lajm i mirë për banorët e Likovës, hapet një kompani e re

18/06/2018

Biznesi më i ri nga fshati jonë: Bushi Recycling Kjo ndërmarje në mënyrë ligjore bënë mbledhjen e mbeturinave nga plastika, letra dhe najlloni. Njoftojm dhe ... Read More

Marrëveshja midis Maqedonisë dhe Greqisë nuk do të nxis efekte negative në ekonomi

16/06/2018

Agjencia ndërkombëtare për vlerësimin e rejtingut kreditor “Standard and Purs” informoi se marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e kontestit të emrit nuk do ... Read More

RDM: Maqedonia nuk ka vend për miniera të reja

12/06/2018

Ripërtëritja Demokratike Maqedonase (RDM) drejtoi mesazh të qartë deri te pjesëmarrësit e Forumit për Miniera, që këto ditë mbahet në Shkup. Për ta, Maqedonia është ... Read More

Kostadinov: Maqedonia shet rrymë dhe përfiton nga rritja e prodhimtarisë vetanake

12/06/2018

Të nderuar qytetarë,   Maqedonia shet rrymë dhe përfiton nga rritja e prodhimtarisë vetanake të energjisë elektrike. Kjo është rezultat i punës së suksesshme, efikase ... Read More

Hoxhaj dhe Osmani vënë gurthemelin e pikës së përbashkët kufitare Kosovë – Maqedoni

11/06/2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj dhe zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani, kanë vënë sot gurthemelin e pikës së përbashkët kufitare në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, Bellanoc-Stanqiq. ... Read More

Shoferët e taksive bllokojnë Vjenën, protestojnë kundër “Uber”-it

11/06/2018

Shoferët e taksive të Vjenës protestuan sot në mesditës në të gjithë qytetin kundër Kompanisë “Uber”, të cilin ata e konsiderojnë si konkurrencë të padrejtë. ... Read More

Integrimi shihet si shpëtim për ekonominë e Maqedonisë

11/06/2018

Njohësit e çështjeve ekonomike theksojnë se stagnimi i zhvillimit ekonomik mund të jetë me pasoja fatale për Maqedoninë në aspektin e mirëqenies sociale, nëse vendi ... Read More

Maqedoni, benzina dhe dizeli me çmime të reja

11/06/2018

Çmimi i benzinës dhe dizelit dhe benzinës është liruar për 1.5 denarë për litër. Ky është vendimi i sotëm i Komisionit Rregullator të Energjetikës, njofton Portalb.mk. ... Read More

Rritja ekonomike e pritshme për shkak të krizës së gjatë në vend

11/06/2018

Shifrat e dobëta statistikore që ka dhënë ekonomia, për biznesmenët janë më shumë se të pritshme. Ende para formimit të Qeverisë së re, Oda Ekonomike ... Read More

“Ramstor” e bart entuziazmin e Bajramit në shtëpitë tuaja

11/06/2018

Muslimanët që i gëzohen ardhjes së  Bajramit janë duke i numëruar ditët për përgatitje për të njëjtin. Ata që do ta zgjedhin Ramstorin për të ... Read More

Ministri Tevdovski: për dallim nga më parë, qytetarët kontrollojnë paratë shtetërore

10/06/2018

“Për dallim nga më parë, qytetarët tash kanë më shumë kontroll ndaj harxhimit të parave shtetërore, harxhohet në mënyrë ekonomike, kurse institucionet dhe investuesit e ... Read More