Category: Kosovë

Shtatoret e Fehmiut dhe Xhevës u vendosën në Sheshin e Drenasit

19/09/2018

Sot në orët e mbrëmjes sotme kanë arritur në Drenas shtatorët e heronjve të luftës së UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi – Lladrovci. Shtatorët ... Read More

Qorrolli: Dikush 15 mijë e dikush 60 mijë veteranë, kjo është tallje me shtetin

18/09/2018

Kanë vazhduar debatet rreth listës së veteranëve të  rremë të UÇK-së, të cilës i janë shtuar edhe emrat e veteranëve të vërtetë. Analisti Vigan Qorrolli ... Read More

Ahmeti shpreson që PSD dhe Alternativa të jenë një grup parlamentar (Video)

18/09/2018

Kryetari i PSD-së, njëherësh kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë qëndrimi i subjektit të tij është për një grup të përbashkët parlamentar me partinë ... Read More

Lumezi: Kryetarja e Gjykatës në Prishtinë, Afërdita Bytyqi, nuk është në listën e veteranëve mashtrues

18/09/2018

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka folur rreth lajmit se edhe kryetarja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Afërdita Bytyqi, është në listën e veteranëve të ... Read More

Ahmeti: Kam punuar me IOM-in, në bazë të shifrave të tyre nuk ka më shumë se 15 mijë veteranë (Video)

18/09/2018

Kryetari i PSD-së njëherësh kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se çështjen e veteranëve partitë në pushtet po mundohen ta shndërrojnë në betejë, “a ... Read More

“The Economist”: Dështon projekti i Thaçit dhe Vuçiqit, nuk ka ndryshim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

18/09/2018

Revista prestigjioze britanike “The Economist” i ka kushtuar një artikull idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, që së fundmi është përfolur shumë ... Read More

Haziri thotë se e ka parë dokumentin e Serbisë që synon defunksionalizimin e Kosovës

18/09/2018

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se Serbia qëllim ka që Kosovën ta bëjë shtet jofunksional dhe, sipas tij, në Beograd ekzistojnë dy dokumente ... Read More

Ahmeti: Vendosja e Limajt në krye të grupit negociator, tregon se Thaçi nuk ka fuqi (Video)

18/09/2018

Kryetari i PSD-së njëherësh kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se Serbia ka nevojë për hapjen e kapitujve me BE-në. “Ne e kemi cek ... Read More

Thaçi: Kosova përjetësisht i është mirënjohëse SHBA-ve

18/09/2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova i është përjetësisht mirënjohëse SHBA-ve për përkrahjen e tyre. Thaçi këto komente i ka bërë në ... Read More

Nasim Haradinaj: Komandantët kanë spekuluar me shifrat e veteranëve, politika i ka fryrë listat (Video)

18/09/2018

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka thënë se organizata e tyre qysh në fillim ka qenë për verifikim dhe hetim të listave të veteranëve të ... Read More

Parku Kombëtar i Blinajës në Lipjan, strehimore për 900 kafshë të egra (Video)

18/09/2018

I ndodhur mes tre komunave, Parku Kombëtar i Blinajës gjendet në komunën e Lipjanit afër fshatit Magurë, rreth 32 km nga Prishtina dhe ka një ... Read More

Delawie: Politikanët të qëndrojnë jashtë proceseve gjyqësore

18/09/2018

  Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Greg Delawie, me rastin e përfundimit të mandatit të tij në vendin tonë, ka porositur politikanët kosovarë që të ... Read More