Category: Kulturë

Ministria e Kulturës për herë të parë në histori ndan bursa të talenteve të rinj që studiojnë në sferën e Kulturës

25/02/2020

Për herë të parë në historinë e Ministrisë së Kulturës ndahen vendime për bursa të talenteve të rinj ku në mesin e tyre ka edhe ... Read More

Vështrim për librin: “Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë” të Zekerija Idrizit

24/02/2020

Librin publicistik “Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë”, Zekerija Idrizi e ka ndërtuar nga parimet dhe idetë shumë personale të tij, ose të themi se ... Read More

Ministri Ismaili në vizitë pune në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve

19/02/2020

Ministri i Kulturës Hysni Ismaili sot realizoi vizitë pune në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve. Gjatë kohës së vizitës drejtori i institutit ... Read More

Ministria e Kulturës autores adoleshente shqiptare ëndrrën ia bën realitet, i pranohet libri i saj i parë

16/02/2020

Ministria e Kulturës në krye me ministrin Hysni Ismaili që ka ardhur nga radhët e Partisë Alternativa ka realizuar ëndërra të shumë shqiptarëve dhe shqiptareve. ... Read More

Sibela Alimovska: Krenohem me kabinetin e ministrit të kulturës

15/02/2020

Sibela Alimovska nga shoqata 22 Nëntori publikisht iu është falënderuar ministrit të kulturës Hysni Ismaili dhe kabinetit të tij, për miratimin e 4 projekteve për ... Read More

Ministria e Kulturës do të financojë një projekt për Iliridën, “çmenden” nacionalistët maqedonas

15/02/2020

Në mesin e projekteve që do të financohen me Programin vjetor për Kulturë është edhe një projekt kushtuar Iliridës, njoftojnë mediumet. Kjo ka alarmuar nacionalistët ... Read More

Hysni Ismaili vazhdon tempon e Asaf Ademit, edhe sivjet 40 për qind e mjeteve shkojnë për projektet shqiptare

14/02/2020

Nga Ministria e Kulturës njoftojnë se së shpejti do të shpallen rezultatet e programit vjetor dhe garantojnë se ministri Hysni Ismaili ka vazhduar me tempon ... Read More

Kryetari i shoqatës SOS VITA takohet me ministrin Hysni Ismaili

11/02/2020

Ministri i Kulturës Z. Hysni Ismaili përvec që pranoi kërkesën për takim me kryetarin e shoqatës SOS VITA Ertan Shakirin, ai poashtu i mirpriti idetë ... Read More

Hatixheja nga ‘Honeyland’ jep autograf në Hollywood

09/02/2020

Kameramani i ‘Honeyland’, Samir Luma në ‘Twitter’, publikoi video të Hatixhe Murtova, ku shihet se i vendos autograf në afishen e filmit në Hollywood. “Si ... Read More

Ndahen mjetet financiare për nisjen e fazës së dytë të Pallatit të Kulturës në Bogovinë (Dokument)

08/02/2020

Para disa ditësh në seancën e rregullt qeveritare, në qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut  ku janë diskutuar shumë tema, është miratuar dhe ka ... Read More

Ministri i Kulturës Ismaili dhe ambasadori i BE-së, Zhbogar e hapën seminarin për mbështetjen e BE-së për bashkëpunim kulturor të Ballkanit Perëndimor

05/02/2020

Ministri i Kulturës Hysni Ismaili dhe ambasadori në Delegacionin e Bashkimit Evropian në vendin tonë, sot e hapën seminarin dy ditor të përkushtuar për mbështetjen ... Read More

Teatri Shqiptar për Fëmijë dhe të Rinj në duart e aktorit Besfort Idrizi

05/02/2020

Ministri i kulturës, Hysni Ismaili, sot aktorit të shquar Besfort Idrizi i’a dorëzoi vendimin e drejtorit të Institucionit të ri Nacional ,,Teatri Shqiptar për Fëmijë ... Read More