Category: Shqipëri

Shpallet fituesi i Këngës Magjike

08/12/2019

Anxhela Presisteri u rendit e treta në Këngën Magjike për këtë vit. Ndërsa vendin e dytë e mban Fifi.Këngëtarja Eneda Tarifa është fituese e Këngës ... Read More

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

07/12/2019

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opinionet e Eqrem Çabej fjala “Shqipëri” dhe “Albani” marrin disa prejardhje të ... Read More

A i leu shkallët e pallatit pas urdhrit të Ramës, ja çfarë thotë Veliaj

07/12/2019

Kryeministri Rama pak ditë më parë shoqëroi në banesat sociale në Shkozë disa nga anëtarët e familjes Lala, të cilët janë edhe më të dëmtuarit ... Read More

Si u arrit të shpëtohej nga rrënojat Klajdi Qato, një tra horizontal e kishte bllokuar

07/12/2019

I ftuar në studion e ‘Kjo Javë’ Haki Çako rrëfeu momentet e vështira gjatë operacioneve të kërkim shpëtimit.“Te godina pranë kryqit të kuq, u nxor ... Read More

“Po flemë në kotec me pulat”, banorët ankohen se u braktisën pas tërmetit

07/12/2019

Tërmeti e ktheu jetesën e tyre si në mesjetë.Një familje në fshatin Bishqem të Peqinit e kalon natën në kotec bashkë me shpendët, pasi tërmeti ... Read More

Banorët e “Kombinatit” në Tiranë jetojnë në pallatet e shpallur të pabanueshëm

07/12/2019

Në pallatet e shpallur të pabanueshëm në zonën e ish Kombinantit në Tiranë vijojnë të jetojnë banorë. Ata shprehen se nuk kanë ku të shkojnë ... Read More

Shqiptarët “baronë” të krimit edhe në Irlandë

07/12/2019

Autoritetet irlandeze kanë arrestuar një ditë më parë dy shqiptarë, të afërm me njëri-tjetrin.Mediat vendase, duke iu referuar burimeve policore, shkruajnë se të arrestuarit konsiderohen ... Read More

“Njeriu me k’mishë”, historia e drejtuesit të xhandarmerisë së zogut

07/12/2019

Një histori mes të vërtetës e ndërthurur me legjendën, për një personazh që veshur me mistikë e quanin “Njeriu me k’mishë”. Kjo është historia e ... Read More

Iu sekuestrua 500 mijë euro pasuri, flet 72-vjeçari nga Vlora: Pashë lajmin në TV, më vjen turp

07/12/2019

Luan Beshaj eshte personi qe shihni ne foton me lart, 72 vjeçari te cilit policia i sekuestroi te premten një pasuri me vlerë 500 mijë ... Read More

Nëse keni plane për nesër, dita nis me vranësira të dendura, por ja çfarë parashikojnë meteorologët më pas

07/12/2019

Nëse keni plane për ditën e nesërme, SHMU njofton se edhe moti është në krahun tuaj. Gjatë orëve të para të ditës moti do të jetë ... Read More

Arben Malaj: “Dorëzoni çelësat”, një sugjerim për krizën sociale të strehimit

07/12/2019

” Dorezoni Celsat” – ky ishte reagimi i banoreve te Berlinit kur qirate po beheshin te pa perballueshme. Kjo mund te jete perkohsisht e aplikueshme ... Read More

‘Tërmeti i rradhës është shumë larg’ Sazan Guri: Në këto 30 vite shteti duhet të ishte përgatitur me protokollin e ndërtimit

07/12/2019

Ambientalisti Sazan Guri i ka bërë thirrje qytetarëve që të qetësohen pas tërmetit të fortë që tronditi vendin më 26 nëntor. Në emisionin “Provokacija” me Mustafa ... Read More