Category: Opinione

“Nacionalizmi” i sotëm në Maqedoni, nuk përbën kërcënim për rajonin dhe sigurinë kombëtare

25/09/2020

Selim IBRAHIMI BDI pas zgjedhjeve dëshiron të jetë një parti më e fortë krahasuar me Aleancën për Shqiptarët (АSH), sepse rejtingu i Ahmetit dhe Selës ... Read More

“Listat e mbyllura” kundër “listave të mbyllura”

22/09/2020

Asnjë mënyrë votimi që ndryshon vetëm renditjen e kandidatëve për deputetë në një listë partie dhe vetëm kaq nuk e bën atë listë të hapur!  ... Read More

Oligarkia ka marrë peng Shqiperinë

21/09/2020

Shkruan: Anisa Bahiti Çdo ditë në media, në rrjetet sociale e në debatet politike dëgjojmë të sulmohet oligarkia dhe oligarkët. Shumicës së njerëzve fjala oligark, ... Read More

BFI-ja i vetmi Institucion ku masakrohet Kushtetuta

21/09/2020

Shkelja dhe mosrespektimi i Kushtetutës është akt kriminal, është vepër shkatërrimtare, është hap drejt anarkisë, drejt zhdukjes së vlerave civilizuese, drejt vendimeve që sillen me ... Read More

Elbasani nën thundrën e “rivdekjes”

18/09/2020

Për ti ikur ngjarjes që e bëri Tiranën të dukej si Bejruti, ministriLleshaj u krekos në Elbasan, në një show bollivudian, rrethuarnga drejtuesit qëndrorë dhe lokal të sektit të rilindjes, duke pohuar se krimi do të marrë përgjigjen e merituar. Si për ironi tëfatit në 6 të mëngjesit të ditës së nesërme, në rrugën kryesorenacionale në Bradashesh, krimi vret në mënyrë spektakolarevëllain e njeriut më të kërkuar aktualisht në Shqipëri. Megjithësei akuzuar për disa ngjarje të rënda, përfshirë dy grabitje brendaaeroportit të Rinasit, policia e ministrit të spektakleve elektorale, nuk arrin të monitorojë as familiarët më të afërt të të kërkuarit. Ajo që mbeti nga show-i klluonian në Elbasan ishte hakërrimikomik i arrirë në mimikën e ministrit “mjërë krimi tani e tutjeçdo hiqte”. Rreziku më i madh për shumë prej nesh, nuk është se qëllimi ynë është mjaft i lartë dhe nuk e mbërrijmë dot, porseështë shumë i ulët dhe e mbërrijmë lehtësisht thonteMikelanxhelo.  Që kur sekti i rilindjes ka ardhur në pushtet, Elbasani ngjan me Palermon e viteve 80-të. Në çdo shtet ka mafie, por nëShqipërinë tonë mafia është vetë shtet.  Elbasani, një nga qytetetmë të vjetra shqiptare, me histori mbi 2000 vjecare, me pasuriarkeologjike, arkitekturore kulturore e historike, sot i ngjan njëfantazme të dëbuar. Qyteti me Bezhistanin e famshëm në tëgjithë Rumelinë, që në shek XVII kishte 900 dyqaneve kutregëtohej gjithçka, nga perlat, diamantet, e deri te lëkurat e stofrat, e degëdisën dallgët e historisë në gjuhët e pangopura tëlakmisë. Sot Skampius është sinonim i skamjes ku hipokrizia nëkufijtë e urrejtjes së sektit të rilindjes vdekatare hedh vallen e pangopësisë së oligarkëve sharlatanë. Qyteti i Onufrit kahumbur identitetin për shkak të dëshirës së një kryebojaxhiu tëinatosur i cili me panderë kërkon të futet mizorisht në memoriene vendbanimit antik. I braktisur më shumë se kurrë, të rinjtëshpresëhumbur nga premtimet elektoralistike rilindase endenrrugëve të pa punë. Normalja e Elbasanit, djepi i arsimit shqipvajton largimin nga vendi të mësuesve që s’kanë ku japinmësim.  Me gjithë burimet dhe pozitën e mrekullueshme që i ka falëZoti, Elbasani sot lëngon si gjithë Shqipëria. Shkumbini imasakruar parreshtur nga dhëmbët metalikë të eskavatoreveështë i ngjan nje zgafalle që dimrit shfyn tërbuar në dëshpërimmbi të mbjellat e fermerëve të falimentuar prej vërshimit tëprodukteve të importit, lehtësira të bëra nga qeverija e oligarkëve. Shkurtimi i rrugës Tiranë-Elbasan dhe tuneli indërtuar jo në kohën e qeverisë së PPP-ve, si një mundësipunësimi e tregëtimi sot ka një impakt zero për shkak të krizësekonomike ku e ka gremisur sekto-qeverisja e korruptuarvendin. Qyteti nuk qeveriset nga elbasanllijtë por komandohetnga emisarët e deleguar nga qendra rilindase që  grumbullojnëharaç për dhjamosjen e ofiqareve shpirtëzinj. Ky nuk është Elbasani i vërtetë. Elbasani i vërtetë është lulishtjae trëndafilave jo parajsa e krimit, është Via Egnatia jo Via heroina. Elbasani i vërtetë është vendi ku këndojnë bylbylat, jo krismat e krimit. Është i pari qytet i Shqipërisë së pavarur më 25 nëntor 1912. Aty u lindën dhe u rritën intelektualë, artistë, mjekë, historianë gjuhëtarë, sportistë. Është qyteti i DhaskalTodrit, Visarion Xhuvanit, Lef Nosit, Ylli Popës, Aqif PashElbasanit, Kristofor Kristoforidhit, Akelsandër Xhuvanit, MahirDomit, Aleks Budës, Hasan Cekës, Isuf Myzyrit, Mustafa Bodinit, Onufrit, Kostandin Shpatarakut, Nilo Borxhias,kontributi  i të cilëve është skalitur me germa të arta nëmemorien e kombit. Nëse pyesni çdo shqiptar cilët janë emrat e ministrave të rilindjes farësosur, askush nuk do mund ti thotë tëgjithë.  Në këtë kohë transformimesh, historia do të dijë të dallojëpatriotin nga tradhëtari, dhe do ti japë secilit vendin e vet thonteIsmail Qemali. Për Elbasanin e kulturës, qytetarisë, historisë, paqes dhe bukurisë, 25 prilli do të jetë pranverë, ndërsa përkryerilindasin dimri i vetmisë së madhe, si në tingujt e UstaMyzyrit “Gjith dynjaja ka ditë vere/për ty dimri ska maru/ç’jank’to lajme k’to habere/ I mjeri “ti” s’di ku me shku”. Ermir Gjinishi 18 Shtator 2020. Read More

Ruhuni nga “marrëdhëniet e shkëlqyera” me Greqinë!

16/09/2020

Shaban Murati Marrëdhënie të shkëlqyera Shqipëria ka patur me Jugosllavinë, kur ishte satelite e saj. Marrëdhënie të shkëlqyera Shqipëria ka patur me Bashkimin Sovjetik, kur ... Read More

Sfida historike e Zijadin Selës

14/09/2020

Nga Anisa Bahiti Për herë të parë në historinë e Maqedonisë së Veriut mandatohet 2 herë rresht kryeministër një njeri si Zoran Zaev, i cili ... Read More

Fëmijët dhe bota e frikshme e cinizmit

14/09/2020

AGIM BAÇI Të them diçka babi? – Ti nuk e kupton fare brezin tim!”, më tha im bir, Marini trembëdhjetëvjeçar teksa i flisja lidhur me ... Read More

Vlerësime për qëndrimin e Bullgarisë në lidhje me debatet historike dhe gjuhësore me Maqedoninë e Veriut

12/09/2020

Dr. Anton Pançev Marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Republikës të Maqedonisë së Veriut janë komplekse dhe gërshetohen në shumë dimensione. Mosmarrëveshjet kryesore janë të lidhura me ... Read More

Mend sa për ushkuret, tjerat fat si Besa!

10/09/2020

Anisa BAHITI Në Shqipërine e mesme ka një shprehje popullore, ku thotë; "mend dua sa të lidh ushkuret e për të tjerat në jetë duhen ... Read More

Çfarë solli për Kosovën, “Marrëveshja e normalizimit ekonomik me Serbinë”-

10/09/2020

Arbnor SADIKU Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq,  bënë një hap të jashtëzakonshëm drejt një zgjidhjeje afatgjate lidhur me konfliktin ... Read More

Kur politikanët citojnë statistikat e Covid-19, ata mund të jenë gabim, mirëpo nuk do të thotë që numrat janë

09/09/2020

Dejvid Spigelhalteri Statisticienët do të dëshironin një hetim mbi rolin e tyre në këtë krizë, ata kanë bërë një punë të mirë“Herët ose vonë ne ... Read More