Category: Shëndetësi

Me “Zotin e veshur në të bardha“

20/03/2019

(Reportazh për punën e mjekut shqiptar Arjan Mullahi që transplanton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë që rrezikojnë të mbesin në karrocë të ... Read More

Përse na dhemb aq shumë kur pritemi me letër?

20/03/2019

Prerjet nga letra në të vërtetë janë më të këqija seç duken! Mos u brengosni, nuk janë të rrezikshme për jetën, mirëpo e vërteta është ... Read More

Benefitet e super ushqimit “Kefir”

20/03/2019

Një gotë kefir në ditë, ndaq doktori me të ikë. Qumështi është burim i mirë i proteinave dhe kalciumit, kefiri nuk është ndryshe, ka benifite ... Read More

Shprehitë që i keni, por që janë duke jua dëmtuar veshkat

20/03/2019

Roli i veshkave është filtrimi i gjakut, absorbimi i mineraleve nga ushqimet që i konsumojmë, lirimi i hormoneve dhe detoksikimi i trupit përmes urinës. Rrjedhimisht, ... Read More

Tri ushqimet që e shkaktojnë erën e keqe të gojës dhe që duhet t’i shmangni

20/03/2019

Era e keqe e gojës, që në mjekësi njihet si halitosis, besohet se i prek rreth 50% të popullsisë gjatë jetës së tyre. Ushqimet dhe ... Read More

Ndërpret gërhitjen dhe pastron ajrin: Këtë bimë duhet ta mbani në dhomën e gjumit!

20/03/2019

Kjo bimë do të sjellë freski në shtëpinë tuaj dhe do ta pastrojë ajrin në dhomën e gjumit, sepse prodhon oksigjen gjatë natës Fjala është ... Read More

Çfarë duhet të hanë veganët që të jenë të shëndetshëm?

19/03/2019

Nutricionistja britanike, Jenna Houp, ka zbuluar rregullat të cilave duhet t’u përmbahen të gjithë ata të cilët dëshirojnë të bëhen veganë, në mënyrë që të ... Read More

Këto shenja në lëkurë tregojnë se keni probleme serioze me shëndetin

19/03/2019

Lëkura është organi më i madh i trupit tuaj, kështu që nuk është shumë e çuditshme që shumë sëmundje të brendshme mund të shkaktojnë ndryshime ... Read More

Doktorët më nuk rekomandojnë përdorimin e aspirinës për parandalim të sulmit të zemrës

19/03/2019

Miliona amerikanë të moshuar që brengosen se do të pësojnë sulm në zemër apo në tru me vite të tëra kanë konsumuar aspirinë çdo ditë, ... Read More

Kombinimi me mjaltë, limon dhe kanellë që ju ndihmon t’i humbni disa kilogramë brenda jave

19/03/2019

Është fakt i njohur mirë se mënyra më efektive për humbjen e peshës së tepërt është kombinimi i një diete të shëndetshme me ushtrime të ... Read More

Shenjat e urinës

19/03/2019

E dini se lëkura, thonjtë dhe bebja e syrit mund të zbulojnë probleme “të fshehura” të organizmit? Por jo vetëm këto. Edhe ngjyra e urinës ... Read More

Gordon Ramsay ka humbur 25 kilogramë me ndihmën dietës më të thjeshtë

18/03/2019

Gordon Ramsay njëri ndër gjellëbërësit më të famshëm në botë, ka humbur madje 25 kilogramë dhe tani duket për mrekulli Ai është 52 vjeç, i ... Read More