Konsumoni arra çdo ditë, sepse…

Konsumoni arra çdo ditë, sepse…

Nëse i shtoni dietës tuaj disa arra atëherë jeni duke i bërë një të mirë trupit tuaj. Ja cilat janë këto benefite:

Ato ulin kolesterolin- Një grusht me arra janë vërtetuar se largojnë kolesterolin e keq dhe përmirëson qarkullimin e gjakut tek 112 persona nga mosha 25 deri në 75 vjeç.

Ato përmirësojnë memorien tuaj- Një artikull i vitit 2012 pas shumë studimesh kishte vërtetuar se arrat të cilat janë një element kyç në dietën mesdhetare lidheshin shumë me funksionet e trurit veçanërisht ato që kanë të bëjnë me kujtesën kjo falë antioksidantëve që arrat përmbajnë.

Reduktojnë inflamacionet, luftojnë simptomat para menstruacioneve dhe ulin tensionin e gjakut.

TAGS