Konsumoni mjedra për të humbur peshë

Konsumoni mjedra për të humbur peshë

Mjedrat janë ndër frutat më të mira e të shijshme që mund të shijojmë gjatë stinës së verës.

Përveç shijes, mjedrat janë shumë të pasura në vlera dhe futen në kategoritë e frutave më të shëndetshme të pyllit.

Një filxhan çaji me mjedra ofron 50% të dozës minimale të rekomanduar të vitaminës C. Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për imunitetin dhe shëndetin e lëkurës.

Mjedrat kanë edhe mangan dhe vitamin K, të rëndësishme për shëndetin e kockave.

Kanë pak sheqer
Mjedrat njihen si një ndër frutat me më pak sheqer. Për shembull, një mollë mesatare ofron 20 gramë fruktozë ndërsa një filxhan çaji me mjedra ofron 5 gramë fruktozë.

Kanë shumë antioksidantë
Mjedrat janë tejet të pasura me antioksidantë të cilët janë të dobishëm kundër sëmundjeve të zemrës, kancerit, diabetit dhe mbipeshës. Për më tepër, antioksidantët luftojnë inflamacionin që lidhet direct me plakjen e parakohshme por edhe qelizat tumorale.

Shumë të mira për rënien nga pesha
Një filxhan çaji me mjedra ofron 8 gramë fibër, ose një të tretën e dozës minimale ditore të rekomanduar nga ekspertët. Fibra ju mban të ngopur gjatë dhe pengon luhatjet e sheqerit. Ajo i bën shumë mirë sistemit tretës dhe mikrobiomës së stomakut, shkruan AgroWeb.

TAGS