Lojërat Olimpike Dimërore: Imazhet e mrekullueshme që tregojnë se sa kanë ndryshuar ato që nga viti 1924 (Foto)

Njerëzit me kapela dhe kostume ishin veshjet e para për shumë atletë. Disa nga burrat ishin aq të trashë sa që nuk mund të paramendohej.

Mirë se vini në Olimpiadën e parë Dimërore, të mbajtur në Chamonix të alpeve franceze, në vitin 1924.

Helmetat dhe pajisjet e sigurisë nuk shiheshin askund. Veshjet e sportistëve ishin 40 vjet larg nga shpikja.

Sajat e para dukeshin si mos më keq dhe shumë të rrezikshme për sportistët, ku edhe shumë shpesh e pësonin keq.

Ishte një lloj olimpiade shumë më e ndryshme me ato të ditëve të sotme.

Në vitin 1924, 258 atletë garuan për 16 medalje të arta ndërsa SHBA-ja u rendit e para në tabelën e medaljeve në saje të 45 të artave dhe 27 të argjendta dhe po aq të bronzta.

Një nga konkurrentët më të njohura ishte norvegjezja, Sonja Henie, e cila ishte vetëm 11-vjeçare. Ajo ishte e fundit, nga tetë pjesëmarrësit, por vazhdoi të fitonte medalje të arta në tre Olimpiadat e ardhshme.

Henie shkoi në Amerikë dhe u bë një yll hollivudian, e cila pati edhe një lidhje me boksierin Joe Louis.

Ekipi me katër persona mbante xhaketa dhe lidhëse, plus kapela të sheshta në kokat e tyre. Gjërat kanë ndryshuar jashtëzakonisht shumë që nga ajo ditë.

Lojërat e sivjetme do të hapen të premten, ku 2,952 atletë nga 92 vende zbresin në PyeongChang të Koresë së Jugut, duke ndjekur 102 medalje të arta.

Theksojmë se Kosova do të përfaqësohet nga skiatori, që ka bërë karrierë në shtetin slloven, Albin Tahiri. /Telegrafi/

The post Lojërat Olimpike Dimërore: Imazhet e mrekullueshme që tregojnë se sa kanë ndryshuar ato që nga viti 1924 (Foto) appeared first on Telegrafi.