Marc Marquez i nënshtrohet operacionit të dytë, humbet çmimin e madh të Çekisë

Marc Marquez i nënshtrohet operacionit të dytë, humbet çmimin e madh të Çekisë

Kampioni i botës në MotoGP, Marc Marquez do të humbasë garën e ardhshme pas një operacioni të dytë në krahun e djathtë pas përplasjes në pistën e Spanjës dy javë më parë.

Spanjolli, 27 vjeç, theu krahun e tij në një përplasje në fundjavën e parë të sezonit në pistën  Jerez më 19 korrik.

Piloti i Repsol Honda pati një operacion dy ditë më vonë, por dëmtimi në pllakën e titanit të përdorur për të rregulluar kockën e tij, e detyroi që t’i nënshtrohej një operacioni të dytë të hënën në mbrëmje.

Të martën, ekipi njoftoi se Marquez nuk do të garojë në Republikën Czecheke “në mënyrë që ai të shërohet më shpejt”.

Marquez pritet të dalë nga spitali në Barcelona brenda 48 orëve nga operacioni.

Francezi Fabio Quartararo ka fituar dy garat e para të sezonit Moto GP dhe kryeson renditjen e  në kuotën e 50 pikëve, me Marquez akoma të regjistrojë një pikë.