Nikola prezanton makinën e saj elektrike

Nikola prezanton makinën e saj elektrike

Kompania amerikane Nikola po garon për të hyrë në garë me rivalin e saj, SUV-in elektrik Tesla.

Nikola, një kompani e specializuar në SUV-ët ekologjik, ka hyrë në tregun amerikan. Nikola e paraqiti kamionçinën Badger të hënën, transmeton Telegrafi.

SUV-i elektrike përshkuan plot 965 kilometra me vetëm një mbushje.

Badger është në gjendje të të arrjë shpejtësinë nga 0 në 100 km në vetëm 2.9 sekonda. Prodhimi i vazhdueshëm vlerësohet në 455 kuaj fuqi. Ai duhet të jetë në gjendje të trajtojë një ngarkesë rimorkio më shumë se 8,000 kilogramë. 5 persona kanë hapësirë ​​në brendësi.

Me makinën, prodhuesi garon me Rivian, Ford, Generals Motors dhe Tesla, të cilët gjithashtu kanë njoftuar makiant e tyre elektrike.

Sipas Nikolës, automjetet e para do të shihen në shtator të vitit 2020. Ende nuk është njoftuar një çmim.