Parakalimi i ekipit të Kosovës në hapjen e Lojërave Evropiane

Parakalimi i ekipit të Kosovës në hapjen e Lojërave Evropiane

08:01 |

Ekipi i Kosovës ka parakaluar në ceremoninë hapëse të Lojërave Evropiane që kanë filluar në Minsk.

Është boksierja Donjeta Sadiku që i ka paraprirë ekipit të Kosovës në hapjen solemne të këtyre lojërave.

Kosova në këto lojëra paraqitet me 12 sportistë, në xhudo, boks, karate, pingpong dhe shigjetari.

I ngjajshëm

Gjatë ditës së sotme (e shtunë), garat do t’i fillojnë ekipi i xhudos.

Kampionia Olimpike Majlinda Kelmendi në kategorinë deri në 52 kilogramë, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në rrethin e dytë takohet me fituesen e çiftit: Fabienne Kocher (Zvicër) – Reka Pupp (Hungari).

Edhe kampionia e Evropës, Nora Gjakova, në kategorinë deri në 57 kilogramë, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në të dytin pret fituesen e çiftit, Ulyana Minenkova (Bjellorusi) – Priscilla Gneto (Francë).

Si Majlinda, ashtu edhe Nora do të garojnë të shtunën. Kategoritë e tyre i nisin garat në ora 9:45 dhe 10:00 me kohën tonë lokale./Lajmi.net/

[embedded content]

[embedded content]

autor: Lajmi.net

08:01 |

TAGS