Pesë përfitime nga Vitamina E

Pesë përfitime nga Vitamina E

Një përbërës thelbësor për thonjtë, flokët dhe fytyrën është Vitamina E, që është një antioksidant i fuqishëm i cili shfaq një efekt të mrekullueshëm në lëkurë.

Në dermatologji, Vitamina E përdoret për lëkurën e dëmtuar/djegur nga diellit, inflamacionin dhe plakjen.  Gjithashtu merret si një kurë e përsosur për të gjitha problemet që lidhen me flokët shkruan Parenting.firstcry.

Karakteristikat për rigjenerimin e lëkurës e kanë bërë Vitaminën E një ilaç me shumë qëllimesh që përdoret për përmirësimin e strukturës së lëkurës dhe forcimin e shkëlqimit.

Kur lëndët ushqyese të vajit të vitaminës E depërtojnë në indin e lëkurës, lëkura shfaqet më e ndritshme dhe më e lehtë.

Përfitimet e vitaminës E për fytyrën

Vitamina E për shkëlqimin e fytyrës nuk është një koncept i ri. Prej kohësh, ajo ka funksionuar si magji për lëkurën. Për arsyje të:

1) Karakteristikat anti-inflamatore – Vitamina E ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga mjedisi. Zëvendëson qelizat e vdekura të lëkurës me qeliza të shëndetshme dhe kështu hap rrugën për rigjenerimin e lëkurës së re. Kjo përfundimisht e bën lëkurën të shkëlqejë dhe rrezatojë.

2)  Lëkura e mbrojtur nga rrezet UV – Efektet e dëmshme të rrezeve UV në formën e pigmentimit të lëkurës mund të shmangen duke e përdorur atë në kombinim me Vitaminë C. Mbrojtja e lëkurës nga rrezet UV po bëhet absolutisht thelbësore nga dita në ditë.

3) Prania e antioksidantëve – Radikalet e lira dëmtojnë lëkurën delikate të fytyrës në mënyra të ndryshme. Aplikimi i vajit të vitaminës E në fytyrë ndihmon në mbrojtje më të mirë dhe shtrëngim të lëkurës gjithashtu. Ajo neutralizon radikalet e lira.

4) Ushqen dhe hidraton – Lëkura mbetet e hidratuar dhe e ndezur për shkak të vetisë hidratuese të vitaminës E. Gjithashtu ndryshon shenjat e plakjes duke promovuar lëkurë të shëndetshme.

5) Largon puçrrat e lëkurës – Aknet e fytyrës e cila është një gjë shumë e bezdisshme, tregon një nivel të ulët të përmbajtjes së vitaminës E në lëkurë. Lustrat që lidhen me aknet zhduken duke ngritur nivelin e përmbajtjes së vitaminës E duke përdorur kapsula të vitaminës E për masazh në fytyrë.

Vitamina E është një përbërës shumë i fuqishëm dhe i gjithanshëm në formën e tij më të pastër. Ju duhet të përdorni bollëkun e produkteve të vitaminës E të disponueshme në treg vetëm pasi të keni njohuri të mirë rreth tyre, transmeton Gazeta Shneta.

TAGS