Pse duhet të hani pjeshka, benefitet e këtij fruti

Pse duhet të hani pjeshka, benefitet e këtij fruti

Pjeshka ka shumë përfitime shëndetsore.

Në këtë artikull mund të i gjeni disa nga përfitimet që mund t’i merrni nësë hani pjeshka, raporton “Magazina.com”.

Disa nga përfitimet e këtij fruti përfshinë trajtimin e atyre që kanë munges të kalciumit, obezitetin, kolesterolin, aneminë dhe degjenerimin nerual. Gjithashtu ndihmonë që ta mbani lëkurën dhe shëndetin e syve dhe mban shëndetin e sistemin nervor, shtrave dhe dhëmbëve.

Ky frut ka veti anti-plakje dhe është e dobishme për detostifikimin dhe rritjen e sistemit të tretjes, sistemin imunitar dhe shëndetit qelizor, prandaj edhe ky frut rekomandohet edhe gjatë shtatzënisë, transmenton lajmi.net.

Pjeshkat përmbajnë Vitaminë A, C ,E, B1, dhe pothuajse të gjitha vitaminat që trupi jonë i ka të nevojshme.

TAGS