Publikohen nominimet për “Golden Globe” – kush janë filmat më të mirë këtë vit?

Edicioni i 76-të i “Golden Globe” do të mbahet më 6 janar 2019, në Beverly Hilton Hotel në Los Anxhelos.

Andy Samberg dhe Sandra Oh do të jenë nikoqirët e ceremonisë së ndarjes së çmimeve.

“A Star Is Born,” “Vice” dhe “The Favourite”ishin ndër kandidatët kryesorë të filmit për “Golden Globe” këtë vit.

Sandra Oh dhe Andy Samberg do të jenë nikoqirët e mbrëmjes së madhe të ndarjes së çmimeve “Golden Globe 2019” (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

“Black Panther” është nominuar për tri çmime, përfshirë edhe dramën më të mirë, ndërsa “Crazy Rich Asians” është nominuar në kategoritë ‘komedia më e mirë’ dhe “muzikali më i mirë”.

Në vazhdim ju sjellim listën e plotë të nominimeve për “Golden Globe 2019”:

Filmi më i mirë në zhanrin dramë
“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Bohemian Rhapsody”
“If Beale Street Could Talk”
“A Star Is Born”

Aktorja më e mirë në zhanrin dramë
Glenn Close (“The Wife”)
Lady Gaga (“A Star Is Born”)
Nicole Kidman (“Destroyer”)
Melissa McCarthy (“Can You Ever Forgive Me?”)
Rosamund Pike (“A Private War”)

Aktori më i mirë në zhanrin dramë
Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
Willem Dafoe (“At Eternity’s Gate”)
Lucas Hedges (“Boy Erased”)
Rami Malek (“Bohemian Rhapsody”)
John David Washington (“BlacKkKlansman”)

Filmi i mirë në zhanrin muzikal ose komedi
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite”
“Green Book”
“Mary Poppins Returns”
“Vice”

Aktorja më e mirë në zhanrin muzikal ose komedi
Emily Blunt (“Mary Poppins Returns”)
Olivia Colman (“The Favourite”)
Elsie Fisher (“Eighth Grade”)
Charlize Theron (“Tully”)
Constance Wu (“Crazy Rich Asians”)

Aktori më i mirë në zhanrin muzikal ose komedi
Christian Bale (“Vice”)
Lin-Manuel Miranda (“Mary Poppins Returns”)
Viggo Mortensen (“Green Book”)
Robert Redford (“The Old Man & the Gun”)
John C. Reilly (“Stan & Ollie”)

Aktorja më e mirë në rol dytësor, në zhanrin muzikal ose komedi
Amy Adams (“Vice”)
Claire Foy (“First Man”)
Regina King (“If Beale Street Could Talk”)
Emma Stone (“The Favourite”)
Rachel Weisz (“The Favourite”)

Aktori më i mirë në rol dytësor, në zhanrin muzikal ose komedi
Mahershala Ali (“Green Book”)
Timothee Chalamet (“Beautiful Boy”)
Adam Driver (“BlacKkKlansman”)
Richard E. Grant (“Can You Ever Forgive Me?”)
Sam Rockwell (“Vice”)

Filmi më i mirë në zhanrin e animuar
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj
“Capernaum”
“Girl”
“Never Look Away”
“Roma”
“Shoplifters”

Regjisori më i mirë
Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
Alfonso Cuaron (“Roma”)
Peter Farrelly (“Green Book”)
Spike Lee (“BlacKkKlansman”)
Adam McKay (“Vice”)

Skenari më i mirë
Alfonso Cuaron (“Roma”)
Deborah Davis and Tony McNamara (“The Favourite”)
Barry Jenkins (“If Beale Street Could Talk”)
Adam McKay (“Vice”)
Peter Farrelly, Nick Vallelonga, Brian Currie (“Green Book”)

Skenari më i mirë origjinal
Marco Beltrami (“A Quiet Place”)
Alexandre Desplat (“Isle of Dogs”)
Ludwig Göransson (“Black Panther”)
Justin Hurwitz (“First Man”)
Marc Shaiman (“Mary Poppins Returns”)

Kënga më e mirë origjinale
“All the Stars” (“Black Panther”)
“Girl in the Movies” (“Dumplin’”)
“Requiem For a Private War” (“A Private War”)
“Revelation’ (“Boy Erased”)
“Shallow” (“A Star Is Born”)

Seria më e mirë televizive e zhanrit dramë
“The Americans”
“Bodyguard”
“Homecoming”
“Killing Eve”
“Pose”

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive të zhanrit dramë
Caitriona Balfe (“Outlander”)
Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
Sandra Oh (“Killing Eve”)
Julia Roberts (“Homecoming”)
Keri Russell (“The Americans”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive të zhanrit dramë
Jason Bateman (“Ozark”)
Stephan James (“Homecoming”)
Richard Madden (“Bodyguard”)
Billy Porter (“Pose”)
Matthew Rhys (“The Americans”)

Seria më e mirë televizive e zhanrit muzikal ose komedi
“Barry” (HBO)
“The Good Place” (NBC)
“Kidding” (Showtime)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive të zhanrit muzikal ose komedi
Kristen Bell (“The Good Place”)
Candice Bergen (“Murphy Brown”)
Alison Brie (“Glow”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Debra Messing (“Will & Grace”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive të zhanrit muzikal ose komedi
Sacha Baron Cohen (“Who Is America?”)
Jim Carrey (“Kidding”)
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Donald Glover (“Atlanta”)
Bill Hader (“Barry”)

Seriali më i mirë televiziv
“The Alienist” (TNT)
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
“Escape at Dannemora” (Showtime)
“Sharp Objects” (HBO)
“A Very English Scandal” (Amazon)

Performanca më e mirë nga një aktore në një serial televiziv
Amy Adams (“Sharp Objects”)
Patricia Arquette (“Escape at Dannemora”)
Connie Britton (“Dirty John”)
Laura Dern (“The Tale”)
Regina King (“Seven Seconds”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një serial televiziv
Antonio Banderas (“Genius: Picasso”)
Daniel Bruhl (“The Alienist”)
Darren Criss (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
Benedict Cumberbatch (“Patrick Melrose”)
Hugh Grant (“A Very English Scandal”)

Performanca më e mirë e një aktoreje në rol dytësor në një serial televiziv
Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Patricia Clarkson (“Sharp Objects”)
Penelope Cruz (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
Thandie Newton (“Westworld”)
Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)

Performanca më e mirë e një aktori në rol dytësor në një serial televiziv
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Edgar Ramirez (“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”)
Ben Whishaw (“A Very English Scandal”)
Henry Winkler (“Barry”). /Telegrafi/

TAGS