Skender Avdiu: Rritja e cmimit të rrymës elektrike është një reket që po i bëhet qytetarëve

Skender Avdiu: Rritja e cmimit të rrymës elektrike është një reket që po i bëhet qytetarëve

Profesori i matematikës në gjimnazin “ Sami Frashri ” në Kumanovë, Skender Avdiu, ka komentuar rritjen e rrymës elektrike nga EVN Maqedoni për 7.4 përqind, transmeton Almakos.

Avdiu vlerëson se rritja e cmimit të energjisë elektrike është një reket ndaj qytetarëve:

“ Rritja e cmimit te rrymes elektrike eshte nje reket qe po i behet qytetarev. Kinse komisioni regulator por te gjitha komisionet jane prona te partive por vetem emertimin i kane ndryshe. Komisionet jane vetem realizues te platformave partiake. Keto komisione asnjeher nuk kane punuar ne interes te popullates por ne interesin e kompanive milonereshe. Arsyeja per shtrenjtimin e rrymese elektrike eshte shum shum banale. Kinse kompanit kan patur humbje e popullata paska pasur fitimim gjate pandemis. Por ne fund te fundit edhe ne jemi fajtor se jemi te heshtur. Ngritja e zerit kunder padrejtesis eshte obligim i te gjithev por edhe me kaq nuk mjafton popullata duhet te zgjohet dhe ta stopoj reketin qe po i behet nga kompanit e nder to me famkeqe eshte evn.”, shkruan Skender Avdiu.