Tag: 11

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

11/01/2019

11 Janar 2019 / 22:39 Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të ... Read More

Dimitrov: E ruajtëm më kryesoren, identitetin maqedonas

11/01/2019

11 Janar 2019 / 22:24 E bëmë të pamundurën, dëshmuam se mrekullitë janë të mundshme. Në rrethana të vështira, e zgjodhëm problemin më të madh ... Read More

Baily përshëndet ndryshimet kushtetuese në vend (VIDEO)

11/01/2019

11 Janar 2019 / 21:37 Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve ... Read More

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

11/01/2019

11 Janar 2019 / 20:39 Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ... Read More

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

11/01/2019

11 Janar 2019 / 20:26 Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit ... Read More

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

11/01/2019

11 Janar 2019 / 20:15 Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas ... Read More

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

11/01/2019

11 Janar 2019 / 19:25 Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të ... Read More

Filloi seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese

11/01/2019

11 Janar 2019 / 17:54 Para pak çastesh ka filluar seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese. Amendamentit i propozuar nga grupi i deputetëve të përjashtuar nga ... Read More

Ademi: Do të zgjidhim çështjen e emrave të shkollave

11/01/2019

11 Janar 2019 / 16:17 Ministri i Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi sërish me premtim për zgjidhjen e problemit me emrat e shkollave në Çair. ... Read More

Mickovski mbledh Komitetin Ekzekutiv të partisë

11/01/2019

11 Janar 2019 / 16:04 Nëse muajt e kaluar ishim dëshmitarë të shtyrjes me dhunë të ndryshimeve kushtetuese, sot dhuna arrin kulmin. Në 24 orët ... Read More

Nisma “Ta shpëtojmë kodrën e Diellit”, nesër protesta në ora 11.00

11/01/2019

11 Janar 2019 / 15:30 Pas refuzimit të kryeministrit Zaev për t’u takuar me përfaqësues të nismës “Ta shpëtojmë kodrën e Diellit”, ata kanë njoftuar ... Read More

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

11/01/2019

11 Janar 2019 / 14:32 Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje ... Read More