Tag: 1999

O’Connell: Duhet ta pranojmë atë se çka ka ndodhur në Kosovë, çdo viktimë meriton drejtësi

22/05/2019

Ambasadori britanik, Ruairi O’Connell ka takuar familjet e vitkimave të masakrës së 22 majit 1999 në Vushtrri. O’Connell në një status në llogarinë e tij ... Read More

Rrëfimi i të mbijetuarit të masakrës së Dubravës – Sadik Zeqiri, njeriu që në trup ka plumbin që nga ajo kohë (Video)

21/05/2019

Më 19 -24 maj të vitit 1999, ndodhi një krim i planifikuar i pushtetit serb në burgun e Dubravës. Pushteti serb në atë kohë kishte ... Read More

Rrëfimi për Flakën, vajzën e cila si foshnje gjatë luftës tre muaj qëndroi e vetme në spitalin e Prishtinës (Video)

18/05/2019

Flaka Muriqi, u lind në vitin 1999, vetëm shtatë ditë para se NATO të fillonte bombardimet kundër forcave serbe. “Jemi në spitalin rajonal të Pejës, ... Read More

“Na ishte njëherë që kurrë mos qoftë”, ekspozita kushtuar 1133 fëmijëve të vrarë dhe të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë (Video)

16/05/2019

“Më 26 mars të vitit 1999 dikur rreth orës 12:00, kanë ardhur forcat policore te shtëpitë tona, në Suharekë. Na jemi kanë bashkë, fëmija, gratë ... Read More

Viti 1999: Publikohen pamjet kur familjarët marrin trupin e pajetë të Fehmi Aganit të vrarë nga forcat serbe (Video)

14/05/2019

Më 8 maj të vitit 1999, trupi i pajetë i akademikut Fehmi Agani, i vrarë nga forcat serbe, iu dorëzua familjarëve. Familjarë të Aganit, kanë ... Read More

20 vjet nga masakra e Qyshkut

14/05/2019

Masakra e Qyshkut ka ndodhur më 14 maj 1999. Në këtë masakër u vranë dhe u masakruan barbarisht 44 meshkuj. Kjo masakër ishte vetëm njëra ... Read More

Lufta në Kosovë, Hajriz Dvorani tregon si iu vranë pesë vëllezër për një ditë

12/05/2019

Deri në vitin 1999 i kishte gjashtë djem. Por, në një ditë të kobshme prilli Idriz Dvoranit nga Tërsteniku i mbeti vetëm një djalë. Më ... Read More

20-vjet nga beteja e Zhegocit

15/04/2019

Në agun e 15 prillit 1999, forcat serbe ia mësynë Zhegocit me një arsenal të paparë ndonjëherë. Ishte ora 05:30 minuta kur kolona të shumta ... Read More

Mbi 400 mijë shqiptar të Kosovës ishin dëbuar në Maqedoni

10/04/2019

Ngjarjet e Bllacës në vitin 1999 kishin vërshuar gjithë botën. Mediat botërore pandërprerë kanë raportuar mbi vuajtjet e shqiptarëve të cilët me ditë të tëra ... Read More

Urdhri për mobilizim të përgjithshëm, i bërë 20 vjet më parë nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së

31/03/2019

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, pikërisht më 31 mars 1999, pati vendosur për një mobilizim të përgjithshëm për përballimin e ofensivës serbe dhe çlirimin përfundimtar të ... Read More

20 vjet nga masakra e Izbicës, rrëfimi i Fatime Behramit që ia mbytën dy vajzat (Video)

27/03/2019

Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë.  Zelfie ... Read More

20 vjet nga sulmi ndaj KosovaPress-it dhe Kosovës së Lirë

27/03/2019

Dy aeroplanë bombardues të pushtuesit Serb, më 27 mars 1999, morën në shënjestër selinë e Agjencisë së Lajmeve KosovaPress dhe radion Kosova e Lirë në ... Read More