Tag: Adem

Thaçi: Nga takimi i Berlinit kemi sinjalet e para për liberalizim të vizave

30/04/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas kthimit nga Berlini, në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” ka mbajtur një konferencë për media. Thaçi ka thënë ... Read More

Asim Gashi i kundërpërgjigjet ashpër serbit që i tha se Adem Jashari ishte terrorist

23/04/2019

Asim Gashi i kundërpërgjigjet ashpër serbit që i tha se Adem Jashari ishte terrorist Asim Gashi i është përgjigjur ashpër një serbi që i komentoi ... Read More

Thaçi: Demaçi ishte dhe do të mbetet ndërgjegjja jonë kombëtare

21/04/2019

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar lirimin nga burgu të veprimtarit Adem Demaçi, para 29 vitesh, duke thënë se ai asnjëherë nuk e ... Read More

29 vjet nga lirimi i Adem Demaçit

21/04/2019

Sot bëhen 29 vjet që nga lirimi nga burgu i veprimtarit Adem Demaçi. Ai në atë kohë është pritur në mënyrë madhështore nga mijëra qytetarë. ... Read More

Aksidentohet Adem Grabovci, policia jep detajet

11/04/2019

Ish-shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci është përfshirë në një aksident trafiku sot në magjistralen Prishtinë – Pejë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi ... Read More

Konfirmohet aktakuza ndaj të akuzuarve për rastin “Pronto”

03/04/2019

Gjykata Themelore në Prishtinë, e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Adem Grabovcit, Besim Beqajt, Zenun Pajazitit dhe të tjerëve në rastin e njohur “Pronto”. Kështu, kjo ... Read More

Ndërron jetë ciceroni i parë i kompleksit “Adem Jashari”

02/04/2019

Drejtori historik i kompleksit memorial “Adem Jashari” si dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Rifat Bejta sot ka ndërruar jetë. Bejta njihet për kontributin e tij ... Read More

Rifat Jashari: Vetëm të bashkuar mund t’i arrijmë qëllimet tona

24/03/2019

Vëllai i komandantit legjendar Adem Jashari, Rifat Jashari, nga Gllogjani ka bërë thirrje krerëve shtetërorë sot për t’u bashkuar. Teksa mbajti një fjalim të shkurtër, ... Read More

Rrëfimi i të mbijetuarit nga Beteja e Jasharajve: Hamza na tha “djem, kujdesuni për veten, luftimet janë të forta!” (Video)

06/03/2019

Ragip Jashari është njëri nga bashkëluftëtarët e momenteve të fundit të Adem Jasharit. Ai fatmirësisht arriti të kalojë rrethimin e forcave serbe në Prekaz dhe ... Read More

Rifat Jashari fton për unitet: Për hir të Zotit dhe pasardhësve tanë, ta ruajmë shtetin dhe pavarësinë tonë

06/03/2019

Lufta e Adem Jasharit qartësoi si asnjëherë më parë raportet me Serbinë, duke paraqitur në mënyrën më të mirë fundin e regjimit serb dhe të ... Read More

Veteranët e luftës: Pavarësia e Kosovës ka ndodhur më 5, 6 dhe 7 mars

06/03/2019

Në nderim të 21 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”, pranë varrit të komandantit Adem Jashari dhe familjes Jashari kanë bërë homazhe edhe veteranët e UÇK-së. ... Read More

Realizim i rrallë i emblemës së UÇK-së në gëzhoja plumbash (Foto)

06/03/2019

Besart Gashi, i cili vitin e kaluar kishte punuar portretin e komandantit Adem Jashari me 200 mijë gëzhoja fishekësh, në 21-vjetorin e Epopesë së UÇK-së ... Read More