Tag: Akademisë

Skënder Gjinushi zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

24/05/2019

Skënder Gjinushi është zgjedhur kryetari i ri i Akademisë së Shkencave me shumicë votash. Akademikët e kanë votuar me 35 vota pro dhe 6 kundër, ... Read More

Haradinaj: Nuk duhet ta lejojmë askënd të na ofendojnë të rënët për liri

14/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë Akademisë Përkujtimore me rastin e 20- vjetorit të Masakrës në fshatrat Qyshk, Pavlan, Zahaq dhe Llabjan, ka thënë se ... Read More

Daut Haradinaj kujton themelimin e Akademisë Ushtarake të UÇK-së

22/04/2019

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Daut Haradinaj, ka kujtuar themelimin e Akademisë Ushtarake, e cila kishte filluar para 22 vitesh në fshatin Aqarevë të ... Read More

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

20/03/2019

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni dhe drejtori i Akademisë së Drejtësisë, Valon Kurtaj, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për mbështetjen e avancimit ... Read More

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe çertifikuan nga agjentë special të FBI-së

15/03/2019

Është përmbyllur sot në objektin e Akademisë së Kosovës për Siguri Publike (AKSP) në Vushtrri, trajnimi pesë ditor i realizuar nga ICITAP-i amerikan ku morën ... Read More

Zaev: ASHAM-i të vendosë vetë për riemërtimin e institucionit  

07/03/2019

7 Mars 2019 / 18:30 Anëtarët e Akademisë së Arteve dhe Shkencave Maqedonase do të vendosin vetë për riemërimin e mundshëm të këtij institucioni, pas ... Read More

Nuk i kemi parë një kohë të gjatë së bashku: Vëmendjen në ndejat e Oscarëve e rrëmbeu edhe e dashura e Vin Dieselit

26/02/2019

Në ndejën e Vanity Fair me rastin e ndarjes së çmimeve të Akademisë Amerikane të Filmit, aktori Vin Diesel erdhi së bashku me të dashurën ... Read More

Irina Shayk dukej shumë e mërzitur, fajtor është Bradley Cooper me Lady Gagan

26/02/2019

Ceremonia e ndarjes së çmimeve të Akademisë Amerikane të Filmit po vazhdon të përfolët në mediat ndërkombëtare. Lady Gaga dhe Bradley Cooper ishin ndër yjet ... Read More

Bleona Qereti pozon krahas Ciaras në ndejës e pas Oscarit

26/02/2019

Të dielën është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve të Akademisë Amerikane të Filmit. Filmbërësit dhe aktorët kanë marrë statujat e tyre të arta, të ... Read More

Bleona Qereti elegante në ceremoninë e ndarjes së Oscarëve

25/02/2019

Mbrëmë u zhvilluar ceremonia e ndarjes së çmimeve të Akademisë Amerikane të Shkencës dhe Filmit. Pos shumë personaliteteve të huaja si dhe protagonistët fitues të ... Read More

A ndikohet Oscari prej Golden Globes: Kush janë favoritët e këtij viti për çmimin prestigjioz?

22/02/2019

Të dielën, më 24 shkurt, do të zhvillohet ceremonia e 91-të e Akademisë. Ashtu si çdo vit në këtë kohë, diskutohet se duart e kujt ... Read More

Akademik Idriz Ajeti varroset sot

13/02/2019

Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës njofton opinionin se për akademikun Idriz Ajeti do të mbahet mbledhje komemorative në orën 13:00. ... Read More