Tag: Anija

Forca Detare Shqiptare shpëton gomonen me 50 emigrantë

24/04/2019

​Forca Detare Shqiptare dhe anija “Butrinti” me mision në detin Egje kanë shpëtuar 50 emigrantë, të cilët ishin nisur nga Ceshme i Tuqisë drejt ishullit ... Read More

Forca Detare shpëton dy peshkatarë në Vlorë

21/04/2019

Anija “Mati” e Forcës Detare shqiptare shpëtoi 2 peshkatarë në det të hapur, në perëndim të gadishullit të Karaburunit. 2 peshkatarët kërkuan ndihmë dhe u ... Read More

Zbulimi shokues: Titaniku nuk u mbyt nga përplasja me ajsbergun?

14/04/2019

Anija e pasagjerëve Titanik u mbyt më 14 prill 1912, gjatë udhëtimit të saj të parë nga Southampton në Nju Jork. Nën udhëheqjen e kapitenit ... Read More

“Ka filluar të bëhet nxehtë këtu”: Anija hapësinore kineze përditësoi llogarinë në rrjetin social, para se të pushojë për disa ditë (Foto)

08/01/2019

Anija hapësinore kineze, që ka nisur eksplorimin në pjesën e errët të hënës, e ka përditësuar llogarinë në rrjetin social, për t’i njoftuar njerëzit në ... Read More

Anija hapësinore kineze që lëvizë deri me 200 kmh, ka filluar eksplorimin e anës së errët të hënës (Foto)

04/01/2019

Pas aterrimit të suksesshëm në pjesën e errët hënës, anija hapësinore kineze ka nisur eksplorimin e sipërfaqes së butë, të fqinjit tonë më të afërt ... Read More