Tag: anije

Gjuetari i thesareve gjen shpatën 335-vjeçare

20/05/2019

Një burrë ka gjetur mbetjet e një shpate 335-vjeçar në rrënojat e një anije pirate. Është gjetja e katërt nga Robert Felce nga vendi në ... Read More

Mbi 30 mijë udhëtarë në katër muajt e parë të 2019 në Sarandë

19/05/2019

Gjatë katër muajve të parë të 2019 me tragetet e linjës Sarandë-Korfuz dhe me anije turistike si dhe kroçera kanë në hyrë në portin e ... Read More

Zbulohet në liqenet e Minesotës rosa ‘super-nënë’ me 76 të vegjlit e saj (Video)

08/03/2019

Kur fotografi natyralist Brent Cizek bleu një anije të vogël për të udhëtuar në liqenet e Minesotës për të kapur skena intime të kafshëve në ... Read More

Granata e vjetër më se 100 vjet, u transportua me anije në ngarkesën me patate (Foto)

04/02/2019

Ngarkesa me patate që ishte nisur me anije prej Francës për në Hong Kong të Kinës, ishte duke e transportuar edhe një mjet shumë të ... Read More

Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

05/12/2018

Ndërmjet viteve 1700-1725, Karaibet ishin një vend relativisht kaotik, me anije të shumta tregtare që lundronin në det të hapur, pa autoritetet e nevojshme për ... Read More

Ky është flamuri shqiptar që shkoi në Hënë më 1971 (Foto)

04/12/2018

Në vitin 1971, në Hënë u nis “Apollo 15” dhe në bordin e kësaj anije kozmike u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë ... Read More

Rusia, Turqia dhe Italia në vendet e para për import-eksport nga Durrësi

24/10/2018

Gjatë 9 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 417 anije dhe 776 tragete, duke shënuar një volum prej mbi ... Read More

Turisti filmon shpërthimin e vullkanit në Indonezi, i shpëton “për një fije floku” gurëve gjigant që binin (Video)

19/10/2018

Udhëtimi me anije i një grupi turistësh për pak sa nuk u kushtoi me jetë, kur derisa po kalonin pranë një vullkani, shpërtheu dhe llava ... Read More

Mbytet anija pranë grykëderdhjes së Semanit, shpëtohen katër peshkatarët

30/09/2018

Një anije peshkimi, me katër peshkatarë në bord, është mbytur në afërsi të grykëderdhjes së lumit Seman, pak pas mesnatës së kësaj të diele. Anija ... Read More

BE del kundër marrëveshjes Shqipëri-Itali, për emigrantët

29/08/2018

Marrëveshja e Shqipërisë dhe Italisë, që Tirana të merrte 20 emigrantë nga Eritrea, të mbetur në një anije të bllokuar pranë portit të Catanias, duket ... Read More

Del në det “mbretëresha” gjermane, mban 5.200 turistë (Video)

26/08/2018

Një anije me kapacitet 5.200 turistë ka dalë për herë të parë për lundrimi të martën në kantierin Meyer në Papenburg të Gjermanisë. “Mbretëresha” e ... Read More

Çfarë fshihet në Trekëndëshin e Bermudës? Studiuesit: Retë “sillen” çuditshëm

05/04/2018

Për vite me radhë shumë anije dhe avionë janë zhdukur në mënyrë misterioze pa lënë asnjë gjurmë në këtë pjesë të planetit tonë. Bëhet fjalë ... Read More