Tag: Australi

Deri në 2050 gjysma e popullsisë botërore do të preket nga miopia

29/05/2019

Hulumtuesit në Institutin e Vizionit të Brian Holden në Sydney, Australi kanë analizuar të gjitha rezultatet që kanë dalë nga plot 145 studime, që prej ... Read More

Ish-ambasadori i Kosovës në Austri e Australi: Kthimi i shqiptarëve nga Siria nuk është për mburrje, por për turp 

21/04/2019

Sabri Kiçmari, profesor i UP-së dhe njëherit ish-ambasador i Kosovës në Austri dhe Australi, ka komentuar kthimin e 110 shtetasve të Kosovës nga Siria. Në ... Read More

Ndodh edhe kjo, mijëra punëtorë në Australi mungojnë në punë për ta shikuar ‘Game of Thrones’

15/04/2019

Ndodh edhe kjo, mijëra punëtorë në Australi mungojnë në punë për ta shikuar ‘Game of Thrones’ Dhjetëra mijëra punëtorë australian u paraqitën si të sëmurë ... Read More

Ia ndaluan 2.5 litra qumësht në aeroport, e piu të tërin që të mos ta çonte dëm

12/04/2019

Një burrë kinez, i cili u ndalua nga siguria e aeroportit në Australi për mbajtjen e sasisë të madhe të 2.5 litra, vendosi që mos ... Read More

Të lodhur nga qiraja dhe faturat e rrymës, çifti britanik ndërtojnë shtëpinë ekologjike në natyrën e Australisë – për  vetëm 32 mijë funte (Foto/Video)

07/02/2019

Çifti britanik kanë arritur ta ndërtojnë shtëpinë e tyre ekologjike në Australi, dhe atë për vetëm 9 muaj duke shpenzuar 32 mijë funte. Jan dhe ... Read More

Temperaturat në Australi arrijnë mbi 45 gradë celsius, në disa rrugë shkrihet asfalti (Foto)

17/01/2019

Temperaturat e larta që janë duke mbretëruar këto ditë në Australi, ka bërë që asfalti nëpër rrugë të shkrihet. Në 27 vende të Neë South ... Read More

Shkencëtarët e kanë zhvilluar testin 10-minutësh të kancerit

06/12/2018

Hulumtuesit në Australi e kanë krijuar një test 10-minutësh i cili mund ta detektojë prezencën e qelizave kanceroze në çdo pjesë të trupit të njeriut. ... Read More

Megan Markle në një fustan të bukur që më në fund i zbuloi barkun e fryrë

19/10/2018

Fustanin që i kishin qep për udhëtimin në Australi, nuk e kishin llogaritë se bukuroshja është shtatzënë. Bëhet fjalë për Meghan Marklen, e cila së ... Read More

Letra e dashurisë në një shishe përfundon në ujërat e Australisë – çifti që e gjetën tregojnë se çfarë shkruante në të dhe si e gjetën autorin e saj në Kinë (Foto)

05/10/2018

Një çift nga Queensland, Australi që gjetën një letër dashurie në një shishe lundruese pothuajse dy muaj më parë beson se ata kanë arritur të ... Read More

Ambasadori Kiçmari i reagon kryeministrit: E ke shpërfaqur paditurinë për detyrat e ambasadorëve

07/09/2018

Ambasadori i Kosovës në Australi, Sabri Kiçmari ka reaguar sot ndaj deklaratës së kryeministrit Ramush Haradinaj lidhur me ambasadorët e Kosovës Kiçmari në një postim ... Read More

Për shkak të një gabimi, punëtori australian pranon pagën 100 herë më të madhe sesa që është dashur ta marr

28/08/2018

Një punëtor në Australi ka pranuar pagën 100 herë më të madhe se atë që është dashur ta merr, pasi që pika dhe presjet ishin ... Read More

Pink ndërpret koncertin për ta përqafuar një fanse, të cilës i kishte vdekur nëna

25/08/2018

Pasi i kishte shtyrë disa koncerte në kuadër të turneut ‘Beautiful Trauma’ në Australi, Pink është kthyer në skenë. Këngëtarja e popullarizuar amerikane ka marrë ... Read More