Tag: Austri

Nëse shkoni në Austri ose në Gjermani, përgatituni për kontrolle

09/10/2019

Pas vendimit të Gjermanisë për të shtrirë kontrollet kufitare në Austri edhe për 6 muaj, Vjena vendosi të mbante kontrollet në kufi me Slloveninë dhe ... Read More

Ish-ambasadori i Kosovës në Austri e Australi: Kthimi i shqiptarëve nga Siria nuk është për mburrje, por për turp 

21/04/2019

Sabri Kiçmari, profesor i UP-së dhe njëherit ish-ambasador i Kosovës në Austri dhe Australi, ka komentuar kthimin e 110 shtetasve të Kosovës nga Siria. Në ... Read More

Aterrimi unik në aeroportin Inssbruck të Austrisë (Video)

11/03/2019

Aterrimi në aeroportin Inssbruck në Austri nuk është edhe aq i lehtë, për faktin se në afërsi të pistës gjenden majat e larta shkëmbore. Por, ... Read More

Haradinaj takon zëvendës kancelarin austriak Heinz-Christian Strache

19/11/2018

Në kuadër të vizitës zyrtare në Austri, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot në Vjenë ka zhvilluar një takim me zëvendës kancelarin e ... Read More

Haradinaj në Vjenë, kërkon që liberalizimi i vizave të hyjë në agjendë të BE-së

19/11/2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ndodhet në një vizitë zyrtare në Austri, ndërsa gjatë takimit me kancelarin Sebastian Kurz ka kërkuar që liberalizimi i vizave ... Read More

Thaçi udhëtoi për në Austri, merr pjesë në Forumin “Alpbach”

24/08/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Austri, ku do të merr pjesë në Forumin Evropian në Alpbach të Austrisë. Me ... Read More

Thaçi në Austri, merr pjesë në forumin “Alpbach”

24/08/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Austri, ku do të merr pjesë në Forumin Evropian në Alpbach të Austrisë. Me ... Read More

Flet babi i të riut llapjan, që erdhi nga Austria dhe ia mori jetën vetes në oborr të shtëpisë

18/07/2018

Arlindi, 27- vjeçar kishte vite që jetonte ne Austri me familje. Por, para dy ditëve ai bashkë me prindërit, mori rrugë nga Austria për në ... Read More

Veseli merr përkrahjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

07/06/2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli,  në kuadër të vizitës zyrtare në Austri, është pritur sot në një takim të veçantë nga ... Read More