Tag: austriak

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl: Angazhohem fuqimisht që kosovarët të lëvizin pa viza

22/05/2019

Në intervistën e tij ekskluzive për albinfo.ch, politikani dhe eurodeputeti austriak, Lukas Mandl, flet për sfidën e tij zgjedhore, për shtetet e Ballkanit Perëndimor, problemet ... Read More

Kancelari austriak: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa mbështetjen e fuqive të mëdha

03/04/2019

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se çdo zgjidhje e mundshme për problemin e Kosovës duhet të mbështetet nga fuqitë e mëdha, veçanërisht anëtarët e përhershëm ... Read More

Petritsch: Vazhdimi i dialogut është i nevojshëm, hapi i parë të merret nga Prishtina

19/03/2019

Diplomati austriak Wolfgang Petritsch ka thënë se është e nevojshme për të “ringjallur” dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës për të arritur një kompromis me ndihmën ... Read More

Hoxha: Të rinjtë tanë synojnë të njëjtat vlera me bashkëmoshatarët e BE-së

11/03/2019

7 minuta më parë / E përditësuar 0Shares Nën organizimin e Institutit Ndërkombëtar për Paqe (IIP), Institutit Austriak për Punë të Jashtme, Institutit Renner, Admovere ... Read More

Kancelari austriak, pas takimit me Trump: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen, ne dhe Amerika nuk duhet të jemi pengues – qoftë edhe për shkëmbim të territoreve

21/02/2019

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë folur edhe për Kosovën. Siç shkruan agjencia austriake e ... Read More

Bieber: Për ndryshimin e kufijve të Kosovës po zhvillohen bisedime të fshehta

10/02/2019

Analisti austriak, Florian Bieber, njëherësh bashkërendues i Grupit për Këshill Politik Evropian (BIEPAG), mendon se lidhur me Kosovën, jashtë skenës publike, prapa dyerve të mbyllura ... Read More

Thaçi: Pas marrëveshjes me Serbinë do të kemi një ambasadë në Moskë

21/01/2019

Presidenti i Kosovës, në një intervistë për mediumin austriak kurier.at ka folur rreth dialogut me Serbinë, mbi taksën e vendosur për produktet serbe, mundësinë e ... Read More

Fotografia që tregon se si presidenti i Austrisë udhëton për në punë (Foto)

14/01/2019

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen në profilin e tij në Instagram ka publikuar një fotografi e cila ka provokuar komente të shumta në rrjetet ... Read More

Takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Vjenë, mungon Zaevi

19/11/2018

19 Nëntor 2018 / 10:16 Kancelari austriak Sebastian Kurz sot në Vjenë do të organizojë një drekë pune për kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor ... Read More

Zaev nuk do të marrë pjesë në mbledhjen e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor

16/11/2018

16 Nëntor 2018 / 11:01 Kancelari austriak, Sebastian Kurc, i cili është edhe presidenti i radhës i Këshillit të Bashkimit Europian, vendosi të mbledhë, më ... Read More

Kurc: E përgëzoj vendimin historik të Maqedonisë

25/10/2018

25 Tetor 2018 / 11:37 Kancelari austriak Kurc gjatë hapjes së konferencës ” Ballkani dhe BE-ja, cikli i procesit të Berlinit” në Budva përgëzoi Maqedoninë ... Read More

Qeveria e Maqedonisë i kërkon falje Austrisë për gabimin protokollar

07/09/2018

7 September 2018 / 12:36 Kancelari austriak Sebastian Kurc sot është pritur me flamur të gabuar në ceremoninë zyrtare përpara Qeverisë së Maqedonisë, në vend ... Read More